Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

WOŚP w SZPITALU

Panie Profesorze, sprzęt, który otrzymują oddziały dziecięce od fundacji WOŚP jest zawsze bardzo przydatny. Ale może warto wymienić kluczową aparaturę z perspektywy chirurga dziecięcego, którą mamy w szpitalu?


Prof. Jan Godziński, chirurg dziecięcy, chirurg onkolog, szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka:
- Na pewno aparat do laparoskopii. Pozwala na identyfikację zmian nowotworowych, przerzutów oraz guzów węzłów chłonnych z użyciem zieleni indocyjaninowej (ICG – marker fluorescencyjny, nie niosący ryzyka powikłań i łatwy w aplikacji, pozwala na wielokrotne podanie w trakcie jednego zabiegu).  Novum w przypadku takiego aparatu jest to, że możemy widzieć i ocenić zmiany, które nie są widoczne gołym okiem. Jest to sprzęt bardzo dobrej jakości. Z tego, co wiem są tylko 4 takie aparaty do laparoskopii w ośrodkach zajmujących się chirurgią onkologiczną dziecięcą. Dla nas to szczególnie ważne, jesteśmy ośrodkiem ERN (Europejskiej Sieci Referencyjnej) w onkologii dziecięcej - oczywiście w jej aspektach chirurgicznych i ośrodkiem certyfikowanym przez Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Trafiają do nas trudne przypadki z całego kraju, niekiedy też z zagranicy w ramach sieci ERN i spoza niej.


Kilka dni temu miałam okazję obserwować badanie 10-latki przy użyciu nowego aparatu USG. To podobno też „mercedes” wśród tego typu sprzętu?
- Tak. Jest to wielofunkcyjne USG przeznaczone nie tylko do tradycyjnego badania, ale też do badania z pobraniem biopsji. W czasie takiego zabiegu trafiamy precyzyjnie w bardzo małe struktury. Aparat zapewnia dokładność i bezpieczeństwo naszych małych pacjentów, a także większą pewność diagnozy. Nowe USG wykorzystywane jest głównie na Oddziale Chirurgii Dziecięcej, ale też wykonujemy badania na zlecenie poradni.


Są też nowe aparaty do znieczulania dzieci.
- Bardzo dobre. Pozwalają precyzyjnie monitorować przebieg znieczulenia, dawkowanie gazów anestetycznych, ale też oczywiście monitorują funkcje życiowe. Dostaliśmy także kardiomonitory i zestawy narzędzi chirurgicznych, m.in. nie tylko samą „wieżę” laparoskopową, o której wspominaliśmy, ale też bardzo poręczny i bogaty zestaw narzędzi do laparoskopii. Są też doskonałe, lekkie i silne akumulatorowe wiertarki ortopedyczne do zabiegów kostnych, tak ważnych w centrum urazowym dla dzieci które szpital im. Marciniaka posiada.


Nowoczesny, wielofunkcyjny aparat USG - Oddział Chirurgii Dziecięcej


Aparat do znieczulania dzieci - Blok Operacyjny


Halina Zygadło, z-ca pielęgniarki oddziałowej z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii prezentuje nowy aparat do znieczuleń


Nowe USG wykorzystywane jest na Oddziale Chirurgii Dziecięcej, ale też badania wykonuje się na zlecenie poradni. Pielęgniarka oddziałowa: Dorota Kołcz

Autor: aczm