Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

I Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego

I MIĘDZYNARODOWY KONGRES POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZDROWIA PUBLICZNEGO

W ostatni piątek listopada ponad sto osób debatowało w naszym Szpitalu na temat przyszłości zdrowia publicznego w Polsce i Europie.

Kongres zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego zgromadził najznakomitszych ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego z całej Europy. Gości Kongresu powitał prof. Andrzej M. Fal, Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, prof. Mirosław J. Wysocki - Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego, Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dariusz Poznański z Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia oraz dr Marek Nikiel, Dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej, gospodarz Kongresu.

Na pierwszy panel dyskusyjny zaproszono gości: prof. Johna Middletona z UK Faculty od Public Health (brytyjskiej organizacji pozarządowej zajmującej się zdrowiem publicznym) i dr Ivetę Nagyovą, przewodniczącą wydziału chorób przewlekłych Europejskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego (EUPHA). Oprócz nich w dyskusji wzięli udział Jakub Szulc, ekspert sektora ochrony zdrowia i były wiceminister zdrowia, dr Andrzej Ryś z wydziału Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Dyrekcji Generalnej UE, Grzegorz Rychwalski z Janssen-Cilag Polska (międzynarodowej grupy przedsiębiorstw farmaceutycznych) i dr Maciej Piróg, dyrektor zarządzający w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock.

W kolejnych panelach odpowiedzi na pytania między innymi takie jak: skąd wziąć pieniądze na leczenie pacjentów? co jest obecnie największym zagrożeniem dla budżetu Ministerstwa Zdrowia? jaką rolę pełni zdrowie pracownika w rozwoju gospodarczym? jakie nakłady finansowe przeznaczyć na inwestycję w profilaktykę i promocję zdrowia? udzielali zarówno znakomici teoretycy jak i praktycy w dziedzinie zdrowia publicznego: prof. Mirosław J. Wysocki - Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego, Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w Warszawie, prof. Mark Leys, prof. Joanna Domagala-Kulawik, Anna Janczewska-Radwan - Minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club, prof. Cezary Włodarczyk - Dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicium Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Andrzej Wojtczak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Robert Otok - Dyrektor ASPHER, prof. Ulrich Laaser - Past President of Federation of Public Health Associations, dr Piotr karniej z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz wielu innych.

Godzina na basen

Dyskusja uczestników panelu „Zagrożenia Zdrowia Publicznego” z prof. Johnem Middleton, który przedstawiał brytyjską perspektywę wpływu korporacji na nasze zdrowie oraz z dr Ivetą Nagyova mówiącej o walce z nawykami przerodziła się w dyskusję o odpowiedzialności pracodawców za zdrowie. Tu zadziałać mogą duże korporacje i organizacje pozarządowe. Nie chodzi jednak o to, by nakładać na duże firmy większe podatki, ale skłonić je, by promowały zdrowy tryb życia u pracowników i ich rodzin. To już się powoli dzieje, jednak na razie na małą skalę (przykładem może być rozporządzenie sklepikowe albo inicjatywa sanepidu dot. aktywności w szkołach). Pomysł, który przychodzi mi do głowy, to np. dawanie pracownikowi jednej godziny w tygodniu pracy na wyjście na basen - mówił Grzegorz Rychwalski. 

 

Promocja zdrowia w Szpitalu im. Marciniaka

Warto przy tej okazji wskazać, że Szpital im. Marciniaka zatrudnia specjalistę ds. promocji zdrowia, który oprócz edukowania pacjentów zajmuje się również promowaniem zdrowia wśród pracowników Szpitala. Wygląda na to, że nasz Szpital wpisuje się w trend promocji zdrowia w miejscu pracy, o którym tak szeroko dyskutowano na Kongresie.