Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej

Rezonans Magnetyczny (MR) i Tomografii Komputerowej (TK) w ramach umowy zawartej z DOW NFZ

26 września 2018

Szanowni Państwo,
informujemy, iż w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej, ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa 2
od dnia 1 października 2018 r. można ambulatoryjnie wykonać badania z zakresu
tomografii komputerowej (TK) oraz rezonansu magnetycznego (MR) w ramach umowy zawartej z DOW NFZ.
Rejestracja oraz wszelkie informacje pod numerem telefonu 71-306-41-77, od poniedziałku do soboty,
w godzinach 8:00-20:00 lub osobiście w Rejestracji Działu Radiologii (parter, p. 0110), od poniedziałku do soboty, w godzinach 8:00-20:00.

Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI)

pozwala na dokładną diagnostykę struktur głowy: mózgowia, przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, zaburzeń metabolizmu wywoływanych przez schorzenia naczyń mózgowych, badania czynnościowe ośrodków nerwowych (korowych i podkorowych) mózgu, diagnostykę udarów mózgu. Badanie spektroskopowe MR jest metodą pozwalającą odróżnić z bardzo dużą dokładnością charakter zmiany (możliwość wykrycia zmiany nowotworowej).

Celem badania

jest ocena strukturalna narządów oraz wykluczenie organicznych zmian ogniskowych, a wskazanie do badania rezonansem określa lekarz prowadzący.

Przygotowanie pacjenta do badania:

Podczas badania pacjent leży na wznak, nie powinien się ruszać. Badanie trwa około 10-15 minut.

Możliwe powikłania

to uczulenie na środek kontrastowy. Po badaniu wymagana jest kilkugodzinna obserwacja dziecka. W przypadku dzieci z chorobami nerek konieczne jest wykonanie kontrolnego poziomu kreatyniny po 24-48 godzinach. W przypadku dzieci z chorobami tarczycy – kontakt z endokrynologiem i kontrola poziomu hormonów tarczycy po kilku dniach. W okresie 2 godzin po znieczuleniu lub po podaniu kontrastu nie należy dziecka karmić ani poić. Pacjent lub jego opiekun powinien zwrócić uwagę na ewentualne objawy uczuleniowe i zgłosić je lekarzowi.

Bezwzględne przeciwwskazania do wykonania badania MR:

Posiadanie przez pacjenta

Jak należy zachować się podczas badania:

Badanie wymaga przebywania w bezruchu i ograniczonej przestrzeni przez kilkanaście minut do godziny. Makijaż może uniemożliwić lub znacznie obniżyć jakość badania głowy. Do badania MRI prosimy o ubiór nie zawierający dodatków metalowych (suwaki, zatrzaski itp.) oraz o nie zakładanie biżuterii. Jeżeli pacjent jest pobudzony lub cierpi na silny zespół bólowy uniemożliwiający leżenie w bezruchu, może zaistnieć konieczność przerwania badania przed jego zakończeniem.

 

NIEKTÓRE PRZEDMIOTY METALOWE POSIADANE PRZEZ PACJENTA 

W TRAKCIE BADANIA MOGĄ GO NARAZIĆ NA UTRATĘ ZDROWIA LUB ŻYCIA !

Pacjent podczas badania przebywa w bardzo silnym polu elektromagnetycznym, co oznacza, że nie może posiadać żadnych przedmiotów metalowych oraz takich, które są wrażliwe na działanie tego pola takie jak: aparaty słuchowe, zegarki, urządzenia elektroniczne, karty magnetyczne, telefony komórkowe.

 

PRACOWNIA NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA EWENTUALNE USZKODZENIE TYCH PRZEDMIOTÓW

 

Badanie tomografem komputerowym

jest najnowocześniejszą formą znanego od lat badania radiologicznego, używającego do powstawania obrazu promieni Roentgena. Do uzyskania ostatecznych wyników, tomografia korzysta z zaawansowanego technologicznie sprzętu komputerowego, pozwalającego na uzyskiwanie obrazów przestrzennych badanych narządów oraz dowolnych osi przekroju w celu lepszej ich wizualizacji.

Celem badania jest

ocena strukturalna narządów oraz wykluczenie organicznych zmian ogniskowych. Główne obszary diagnostyki to: głowa, kościec, jama brzuszna, miednica, kończyny. W obrębie głowy można wykonać badanie tomograficzne mózgowia, twarzoczaszki, oczodołów, struktur ucha, badanie naczyń mózgowych czyli angio -TK (celem wykluczenia lub potwierdzenia malformacji naczyniowej).

 

Wskazania do wykonania badania tomograficznego określa lekarza prowadzący.

Przygotowanie pacjenta do badania:

Podczas badania pacjent leży na wznak, nie powinien się ruszać. Badanie trwa około 10-15 minut.

 

Przygotowanie do badania TK serca:

Badanie TK serca wymaga niemal identycznego przygotowania, jak inne badania tomografii komputerowej – TK:

– w przeddzień badania należy wypić dodatkowo (poza zwykle spożywaną objętością) 1,5 litra niegazowanej wody;
– w dniu badania należy pić wodę niegazowaną zgodnie z pragnieniem, najlepiej jednak więcej niż zwykle;
– wszystkie leki doustne, przyjmowane codziennie – za wyjątkiem leków zmniejszających stężenie cukru we krwi – należy zastosować jak zwykle, popić je szklanką wody;
– przed badaniem nie wolno spożywać pokarmów stałych ani mleka i jego przetworów;
– w dniu badania przedstawić aktualny (nie starszy niż 7 dni) wynika badania poziomu kreatyniny we krwi;
– na 24 godziny przed badaniem nie wolno stosować napojów i preparatów zawierających kofeinę, teinę i teobrominę, m. in. kawy, herbaty, kakao, napojów energetyzujących, coca-coli, pepsi coli;
– na 24 godziny przed badaniem nie wolno stosować preparatów sildenafilu (m. in. Viagra, Maxigra, Sildenafil), wardenafilu (Levitra), tadalafilu (Cialis).

 

UWAGA!

! Badanie jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży !

 

! PACJENCI LECZENI METFORMINĄ z powodu cukrzycy lub innych chorób:

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-09-26
Data publikacji:2018-09-26
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:4317