Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej

Strona główna

Najnowsze aktualności

Wiosenny Krasnal czeka na Wielkanoc

9 kwietnia 2019
Halina Węgierska, Jolanta Nanowska
Czytaj więcej o: Wiosenny Krasnal czeka na Wielkanoc

Oddział Bajka-Wędrująca Szpitalna Biblioteka

Przejdź do - Oddział Bajka-Wędrująca Szpitalna Biblioteka

                                  W dniu 4 kwietnia 2019 r. w świetlicy Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala im. Marciniaka na zaproszenie nauczycieli Zespołu Szkół nr 12 w SP ZOZ we Wrocławiu, przy współpracy
z Fundacją „Serdecznik” z Poznania, nasi najmłodsi Pacjenci zostali uroczyście obdarowani bajkowozem, w ramach projektu Oddział Bajka-Wędrująca Szpitalna Biblioteka. Posiada ona kształt dwóch kolorowych kamieniczek wyposażonych w ponad sto starannie wyselekcjonowanych książek oraz szufladki wypełnione „magicznymi” przedmiotami. Dzięki temu, że bajkowozy obracają się wokół własnej osi, można wykorzystywać je do pracy bezpośrednio na łóżku chorych dzieci, tworząc miejsce na teatrzyk kukiełkowy oraz pulpity do pracy z otwartą książką.

Bajkowóz jest czymś więcej, niż mobilną biblioteką, gdyż stanowi nieocenione narzędzie do pracy z dziećmi w oddziałach szpitalnych, wspierając tworzenie tzw. „magicznej” przestrzeni, wolnej od trosk, jakie wiążą się z czasem spędzonym w szpitalu.

Ambasadorami projektu są znani autorzy książek dla dzieci m.in.: Marek Kamiński, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Łukasz Wierzbicki oraz Krystyna Adamczak.

9 kwietnia 2019
Anna Ratajczak
Czytaj więcej o: Oddział Bajka-Wędrująca Szpitalna Biblioteka

Czym jest badanie czynnościowe rezonansu magnetycznego? Oraz jaki ma związek z neuronawigacją?

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej stale podnosi jakość prowadzonego leczenia. Realizując ten cel wdrażamy nowe technologie w terapii i diagnostyce leczonych w naszej jednostce pacjentów. Dlatego z przyjemnością informujemy o uruchomieniu od lutego 2019 r. pełnego oprzyrządowania pracowni Rezonansu Magnetycznego do wykonywania badań czynnościowych MR.  

 

29 marca 2019
Dariusz Szarek
Czytaj więcej o: Czym jest badanie czynnościowe rezonansu magnetycznego? Oraz jaki ma związek z neuronawigacją?

Walwuloplastyka balonowa zastawki aortalnej (BAV)

Przejdź do - Walwuloplastyka balonowa zastawki aortalnej (BAV)

W Oddziale Kardiologii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu od stycznia 2019 r. wykonywane są ze wskazań życiowych zabiegi walwuloplastyki zastawki aortalnej u pacjentów z ciężkim zwężeniem tejże zastawki.

     Zwężenie zastawki aortalnej występuje z reguły u osób w podeszłym wieku. Najczęściej ma podłoże miażdżycowe lub pozapalne. Wraz z wydłużeniem życia w społeczeństwie staje się narastającym problemem zdrowotnym, który pomimo coraz lepszych metod leczenia jest często zbyt późno diagnozowany, co doprowadza do rozwinięcia ciężkiej niewydolności serca. Objawowa niewydolność serca w przebiegu zwężenia zastawki aortalnej jest chorobą trudną do leczenia, zwłaszcza w okresie jej zaostrzenia, niejednokrotnie zagrażając życiu chorego. ...

15 marca 2019
Czytaj więcej o: Walwuloplastyka balonowa zastawki aortalnej (BAV)

Kurs dla lekarzy z zakresu doskonalenia umiejętności leczenia mikrochirurgicznego tętniaków tętnic mózgu

Z przyjemnością informujemy, że w lutym 2019 r. odbył się w Przeźmierowie koło Poznania kurs dla lekarzy z zakresu doskonalenia umiejętności leczenia mikrochirurgicznego tętniaków tętnic mózgu. Jest to jedna z dwóch najważniejszych metod leczenia tego schorzenia. Zespoły lekarskie obejmujące opieką pacjentów z tętniakami naczyń mózgowych muszą równie sprawnie leczyć tą metodą jak i technikami wewnątrznaczyniowymi. Takie połączenie umiejętności pozwala na zapewnienie pełnoprofilowej opieki pacjentom.
Mikrochirurgiczne leczenie tętniaków tętnic mózgu z bardzo dobrymi efektami stosuje się w tutejszym Szpitalu dlatego też do grona znamienitych wykładowców z Anglii, Czech, Hiszpanii, Niemiec dołączyli lekarze naszego Szpitala dr n med. Dariusz Szarek oraz dr n med. Katarzyna Lubkowska.

Pobierz: Clipping course

4 marca 2019
Czytaj więcej o: Kurs dla lekarzy z zakresu doskonalenia umiejętności leczenia mikrochirurgicznego tętniaków tętnic mózgu