Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej

PACJENTOM SZPITALA im. MARCINIAKA POMOŻE ROBOT DO NEUROREHABILITACJI

Nowoczesne urządzenie trafiło właśnie na Oddział Rehabilitacji. Robot przeznaczony jest dla pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi. Ma pomóc odzyskać siłę i ruchomość kończyn chorym - m.in. po udarach.


Dr Paweł Kornafel, ordynator Oddziału Rehabilitacji: - Maszyna wspomaga wykonywanie ruchów lub wykonuje ruchy za pacjenta – wyjaśnia. - Jego główną zaletą jest to, że po podłączeniu elektrod, potrafi sczytywać i obrazować na monitorze pracę mięśni. Odbiera impulsy z mięśni, ocenia ich siłę i graficznie to zapisuje. To daje pacjentowi i fizjoterapeucie informację zwrotną, czyli tzw. feedback.

 

Przy użyciu robota można zastosować terapie na staw łokciowy, barkowy, nadgarstkowy, kolanowy i skokowy. Z pomocy robota korzystają już pierwsi pacjenci, m.in. pan Jerzy, który przeszedł udar i ma częściowy niedowład prawej strony ciała.


Fizjoterapeutom i przede wszystkim naszym pacjentom - życzymy skutecznej rehabilitacji ze wsparciem nowego sprzętu.


Robot do neurorehabilitacji to część ogólnopolskiego programu POLKARD (doposażenie szpitali w urządzenia do nowoczesnej rehabilitacji neurologicznej).