Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej

ZABIEG DETOUR POPRAWIA JAKOŚĆ ŻYCIA PACJENTOM Z NEFROSTOMIĄ

Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej w szpitalu im. Marciniaka jest jednym z dwóch najlepszych ośrodków w kraju rekomendowanych do tzw. implantacji detour (w sumie procedurę wykonują zaledwie 4 oddziały w Polsce). Jest to nowatorski zabieg urologiczny, który polega na wszczepieniu sztucznego moczowodu.


Komu potrzebny jest sztuczny moczowód?


Detour znacząco poprawia komfort życia pacjentom, którzy z powodu różnych przebytych chorób (m.in. onkologicznych) muszą mieć nefrostomię. Chorzy z nefrostomią (przetoką nerkową ) są skazani na stałe funkcjonowanie z drenem przezskórnym podłączonym do worka, do którego spływa mocz z nerki. Osoby z nefrostomią muszą zrezygnować z wielu aktywności - pływania, biegania, czy choćby prowadzenia samochodu. Codzienne, podstawowe czynności takie, jak mycie, czy sen są również utrudnione. To właśnie takim pacjentom można pomóc wszczepiając im sztuczny moczowód. Jest on niewidoczny (schowany pod skórą) i pozwala wrócić do normalnego życia.


dr Zenona Jabłońska, urolog, ordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w szpitalu im. Marciniaka: - Zabieg detour polega na odtworzeniu ciągłości dróg moczowych. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że podczas operacji urolog odtwarza drogę odprowadzania moczu z nerki do pęcherza, wszczepiając specjalny implant – tłumaczy. – Efekty są bardzo dobre. Widzimy, jak zabieg ten poprawia komfort życia chorych. Nie muszą już chodzić z „workiem” na zewnątrz, a to dla wielu osób może być wstydliwe, czy wręcz stygmatyzujące. Wracają do pełnej aktywności, niezależnie od wykonywanego zawodu. Wśród naszych pacjentów są osoby młode, po wypadkach, które dzięki takiemu leczeniu mają szansę na normalne życie.


Dzięki zaangażowaniu całego zespołu urologów z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej udało się przeprowadzić zabieg detour już u kilkunastu pacjentów – m.in. u pana Michała (na zdjęciu), który dzięki temu wrócił do pracy wymagającej częstych podróży.

Kontrolne badanie USG po zabiegu Detour – lek. Wojciech Tomkalski