Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej

UWAŻAJCIE NA MUCHOMORY!

Od września w mediach społecznościowych pojawiają się posty influencerów i blogerów zachęcające do jedzenia trujących grzybów. Jest to irracjonalna, niebezpieczna „moda”, która może mieć nieodwracalne skutki dla naszego zdrowia i życia – alarmują lekarze.

Nasz specjalista lek. Andrzej Antończyk, toksykolog, zastępca szefa Oddziału Toksykologii i Chorób Wewnętrznych, a także konsultant wojewódzki w dziedzinie toksykologii ostrzega:
- Nie wiemy, dlaczego młodzi ludzie podążają za tak absurdalną "modą". Ale trzeba uznać, że jest to absolutnie irracjonalne i dodatkowo niebezpieczne. Nie ma na to żadnego uzasadnienia. Tzw. muchomor czerwony, podobnie jak muchomor plamisty ma właściwości halucynogenne, gdyż zawiera substancje psychoaktywne. Zatrucie może się objawiać halucynacjami. Dominują jednak inne, bardzo niebezpieczne objawy takie jak: zaburzenia pracy serca, poważne zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Mogą wystąpić obfite biegunki, wymioty, silne bóle brzucha, a nawet zaburzenia widzenia. Substancje trujące podrażniają akomodację oka i powodują to, że źle widzimy.
Lekarz wyjaśnia, że jeśli dochodzi do zaburzeń świadomości - ludzie zachowują się irracjonalnie i mogą stanowić zagrożenie dla samych siebie, a także dla otoczenia.
- Może im się np. wydawać, że potrafią latać i próbują to wprowadzić w czyn. Zdarzały się przypadki, że ktoś próbując latać skakał z dużej wysokości - dodaje toksykolog.
Każda ilość muchomora czerwonego może być zagrożeniem dla zdrowia, np. poprzez odwodnienie organizmu przy obfitych biegunkach i zaburzeniach elektrolitowych.
Toksykolog dodaje, że zatruciom muchomorem czerwonym często towarzyszy lęk. To także może skłonić do dziwnych zachowań. - Dochodzi do ataku paniki i wtedy też działamy irracjonalnie. Najgorzej, jeśli ktoś w takim stanie wsiada za kierownicę samochodu – mówi lekarz.
Skutki zjedzenia muchomora czerwonego mogą więc stanowić zagrożenie życia.
Warto pamiętać i zdawać sobie sprawę z tego, że muchomory (plamisty i czerwony) zawierają neurotoksyny, a np. muchomor sromotnikowy poważnie uszkadza wątrobę i jest śmiertelnie trującym grzybem.