Zespół lekarzy pod kierunkiem znanego neurochirurga - dr hab. Pawła Tabakowa, prof. UMW, wykonał po raz pierwszy w naszym szpitalu operacje u trzech pacjentów z padaczką lekooporną. Są to młode osoby, u których zdiagnozowano wady strukturalne mózgu (dysplazję oraz sklerozę hipokampa). Operacja neurochirurgiczna polegająca na usunięciu ognisk padaczkorodnych, to dla tych pacjentów jedyna szansa na wyleczenie i normalne funkcjonowanie. – Najczęściej problem ten dotyczy osób, które zmagają się z chorobą od dzieciństwa. Mimo stosowanych leków, mają po kilka lub kilkanaście napadów padaczkowych dziennie lub miesięcznie. Nie są w stanie się uczyć, studiować, pracować. Nierzadko skazane są na izolację społeczną – mówi neurochirurg.
Operacja szansą na powrót do normalnego funkcjonowania
Pacjenci, których zoperował zespół pod kierunkiem dr hab. Pawła Tabakowa od wielu lat bezskutecznie przyjmowali leki przeciwpadaczkowe. Ich codzienne funkcjonowanie było zaburzone z powodu narastających napadów padaczkowych oraz polekowych zaburzeń pamięci. Jak większość chorych na to schorzenie, mieli problemy adaptacyjne. – Dzięki właściwemu zdiagnozowaniu ogniska padaczkowego, udało nam się skutecznie usunąć te zmiany – mówi dr hab. Paweł Tabakow z Oddziału Neurochirurgii szpitala im. Marciniaka. – Warto zaznaczyć, że od pierwszego dnia po operacji, u żadnego z tych pacjentów nie zaobserwowano napadów padaczkowych. Byli w bardzo dobrym stanie neurologicznym. To jest świetna prognoza, jednak dopiero po kilku latach będziemy mogli stanowczo stwierdzić, że zostali wyleczeni. W takiej sytuacji, będą mogli odstawić dotychczasowe leki, co pozwoli na pełny powrót do normalnej aktywności życiowej – dodaje.
Interdyscyplinarny zespół specjalistów
Dr hab. Paweł Tabakow leczeniem neurochirurgicznym padaczki zajmuje się od 5 lat. Stworzył pewien wzór postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, który sprawdza się w przypadku padaczki lekoopornej. Teraz neurochirurg chciałby zastosować podobny sposób działania w szpitalu im. Marciniaka, gdzie pracuje od maja tego roku. – Zastałem tutaj świetny zespół specjalistów. Nie tylko neurochirurgów, kierowanych przez dr Andrzeja Kurzę, jednego z moich mentorów, ale także neurologów, zajmujących się padaczką - dr Lecha Kipińskiego i dr Dorotę Cichosz, neurologa dziecięcego, a także neuropsychologa dr Michała Krzesińskiego - zaznacza dr hab. Paweł Tabakow.
W szpitalu im. Marciniaka stosowana jest także neuromodulacja u chorych ze zdiagnozowaną padaczką. Zajmują się nią dr Dariusz Szarek i dr Lech Kipiński z Oddziału Neurochirurgii. Polega ona na wszczepieniu i zaprogramowaniu specjalnego stymulatora nerwu błędnego. Wszczepiony stymulator zmniejsza częstość napadów padaczkowych, ale ich nie eliminuje. – Zabiegi usunięcia obszarów padaczkorodnych, którymi się zajmuję, dają szansę na całkowite wyleczenie pacjentów, dlatego stanowić mogą cenne uzupełnienie innych metod terapeutycznych – dodaje neurochirurg.
Całemu zespołowi pod kierunkiem dr hab. Pawła Tabakowa – serdecznie gratulujemy!
WARTO WIEDZIEĆ
W Polsce na padaczkę choruje 300 000 osób. Każdego roku 27 tys. Polaków ma rozpoznawaną padaczkę. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią dzieci – szacuje się, że u 75% pacjentów z padaczką pierwsze obawy tej choroby pojawiają się przed 19. rokiem życia. W populacji pediatrycznej padaczka jest najczęstszą chorobą neurologiczną. Choć w większości przypadków nie udaje się określić jej przyczyny, to u części dzieci może być ona związana z uszkodzeniami okołoporodowymi lub z uwarunkowaniami genetycznymi.
CZYM JEST PADACZKA?
Padaczka to spektrum różnych procesów patologicznych, które polegają na nagłym wzroście aktywności elektrycznej w mózgu lub w jego określonym obszarze, co przekłada się na tymczasowe zakłócenie komunikacji między neuronami. Objawy choroby zależą od tego, która część mózgu i w jakim stopniu jest zaangażowana w to patologiczne zjawisko. Najbardziej charakterystyczne i najczęściej kojarzone z padaczką są gwałtownie, mimowolne napady padaczkowe.
Dr hab. Paweł Tabakow, prof. UMW, neurochirurg i dr Michał Krzesiński, neuropsycholog
Obraz ogniska padaczkorodnego w mózgu