Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej

Balon wewnątrzżołądkowy

Alternatywna dla klasycznej operacji bariatrycznej. Zabieg jest endoskopowy, odwracalny i bezpieczny. Trwa 20-30 minut i polega na umieszczaniu w żołądku balonu silikonowego wypełnionego solą fizjologiczną oraz błękitem metylenowym. Ta metoda ogranicza ilość pokarmu oraz sprawia uczucie sytości. Balon pozostawiony jest w żołądku około 6 miesięcy. Po zabiegu można odczuwać nudności, wzdęcia oraz biegunki. Balon wewnątrzżołądkowy pełni rolę pomostu do zabiegów bariatrycznych i redukcji masy ciała przed planowanymi rozległymi operacjami np. przepukliny pooperacyjne.

Przebieg operacji

  1. Zabieg przeprowadza się pod kontrolą wziernika żołądkowego, który wprowadzany jest przez usta w celu obejrzenia wnętrza żołądka, a następnie obserwacji napełnienia balonu.
  2. Balon do żołądka wprowadzany jest pusty, a następnie przez wąską rurkę przyczepioną do balonu wypełniany sterylnym roztworem soli fizjologicznej.
  3. Po napełnieniu balonu do odpowiedniej pojemności (od 400ml do 700ml) rurka jest odczepiana od balonu poprzez jej pociągnięcie. Balon w miejscu przyczepienia rurki ma zastawkę, która zamyka się po odczepieniu rurki.
  4. Od momentu usunięcia rurki balon swobodnie przemieszcza się w żołądku. Na końcu zabiegu usuwany jest endoskop.

 


Usunięcie balonu

Za pomocą specjalnych narzędzi wprowadzanych przez wziernik żołądkowy – przebija się balon i odciąga się z jego wnętrz płyn fizjologiczny. Następnie pusty balon chwyta się specjalnymi szczypczykami i usuwa przez usta.