Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej

Aktualności

Artykuły

  • Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.

    Szanowni Państwo,

    Zbliżające się wakacje to okres, w którym do punktów krwiodawstwa zgłasza się mniej krwiodawców, niż w innych miesiącach. Tymczasem z powodu zwiększonego ruchu na drogach przybywa rannych, którym krew często ratuje życie. Dodatkowo w związku sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, zapotrzebowanie na krew jest ogromne, dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już po raz 31. organizuje akcję oddawania krwi. Zostanie ona przeprowadzona w najbliższą środę, 23 czerwca br. na parkingu przed siedzibą Urzędu przy Wybrzeżu J. Słowackiego 12-14, w godzinach 9:00-13:00. Krew będzie można oddać w specjalnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

    Zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie urzędowej akcji krwiodawczej wśród Pracownic i Pracowników. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, potrzebni są dawcy wszystkich grup krwi, a szczególnie: A Rh-, A Rh+, B Rh-, O Rh-, O Rh+ .

    Dzięki naszej akcji zapasy krwi w dolnośląskich szpitalach powiększą się! 

    Podczas akcji obowiązywać będą dodatkowe procedury wdrożone na czas epidemii koronawirusa, aby krwiodawcy byli w odpowiedni sposób chronieni.

    Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, po lekkostrawnym posiłku. Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

    Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu informuje równocześnie, że krew można oddawać nie tylko podczas takich akcji wyjazdowych jak ta planowana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ale także stacjonarnie w siedzibie i oddziałach RCKiK we Wrocławiu, Głogowie, Legnicy i Lubinie.

    Czytaj Więcej o: Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.
  • Szczepienia wyróżnione

    Szczepienia są najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Mimo wysokiego profilu bezpieczeństwa, szczepienia są jednak związane z pewnym ryzykiem działań niepożądanych.

    Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych zapewnia uzyskanie rekompensaty w przypadku doznania poważnych działań niepożądanych po podaniu szczepień ochronnych i szczepień przeciwko COVID-19.

    Jak złożyć wniosek: https://www.gov.pl/web/rpp/jak-zlozyc-wniosek

     

    Czytaj Więcej o: Szczepienia
  • Dr Szymon Kołacz na Zjeździe Chirurgów Plastycznych w Kolumbii wyróżnione

    Lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Plastycznej naszego szpitala, dr Szymon Kołacz, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, był prelegentem na konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS). Coroczny zjazd chirurgów plastycznych odbył się w Cartagenie w Kolumbii. Kongres poświęcony był najnowszym badaniom naukowym, innowacjom oraz technikom poprawiającym bezpieczeństwo pacjentów w estetycznej chirurgii plastycznej.

    Dr Kołacz wygłosił wykład na temat operacji wklęsłych brodawek sutkowych, które są problemem dotykającym nawet do 10% kobiet. Jest to wada wrodzona, która nie tylko powoduje zaburzenia estetyczne, ale może także utrudniać karmienie piersią, zapalenia, problemy z utrzymaniem higieny czy wpływać negatywnie na samoocenę pacjentek. Wystąpienie naszego specjalisty spotkało się z żywym i bardzo pozytywnym przyjęciem.

    Serdecznie gratulujemy dr. Szymonowi Kołaczowi prestiżowego wystąpienia i życzymy dalszych sukcesów.

    ISAPS

    Czytaj Więcej o: Dr Szymon Kołacz na Zjeździe Chirurgów Plastycznych w Kolumbii
  • PROF. JAN GODZIŃSKI PRELEGENTEM NA ZJEŹDZIE CHIRURGÓW DZIECIĘCYCH W USA wyróżnione

    Szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej naszego szpitala był prelegentem konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych (APSA). W mieście Phoenix w Arizonie odbył się właśnie coroczny zjazd chirurgów dziecięcych – tym razem połączony z kongresem Międzynarodowego Towarzystwa Dziecięcej Chirurgii Onkologicznej (IPSO). Prelegentem podczas wydarzenia był prof. Jan Godziński, chirurg dziecięcy i chirurg onkolog.
    Tematem wiodącym spotkania specjalistów były różnice w postępowaniu chirurgicznym w przypadkach nowotworów dziecięcych po obu stronach Atlantyku oraz argumenty za wybranymi sposobami postępowania.
    Nasz ekspert mówił m.in. o "chirurgii nowotworów nerek po wstępnej chemioterapii, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych i obniża stadia kliniczne".

    Prof. Jan Godziński: - Takie postępowanie kliniczne umożliwia zaoszczędzenie nerki nawet u 15 proc. pacjentów – wyjaśnia szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka. - Odebrałem dużo pozytywnych komentarzy ze ze strony Amerykanów z deklaracją chęci bezpośredniej współpracy naukowej i klinicznej – dodaje.

    Warto przypomnieć, że nasz szpital jest ośrodkiem referencyjnym ERN (Europejska Sieć Referencyjna) w dziedzinie onkologii dziecięcej – ang. ERN PaedCan. i jednocześnie ściśle współpracuje z międzynarodowym programem leczenia guzów nerek u dzieci (ang. SIOP-RTSG ). Prof. Godziński jest przewodniczącym komitetu chirurgicznego w tych badaniach. Jesteśmy zaledwie jednym z kilku ośrodków w Polsce, które zajmują się nowotworami pediatrycznymi.
    Oddział prowadzony przez prof. Godzińskiego operuje dzieci z całej Polski, a nawet z innych krajów europejskich. Rocznie to około 200-400 pacjentów. Chodzi głównie o dzieci ze skomplikowanymi guzami nerek.
    Idea Europejskiej Sieci Referencyjnej jest taka, żeby mali pacjenci z rzadkimi i trudnymi przypadkami nowotworów byli konsultowani i jeśli jest taka potrzeba operowani i leczeni w ośrodkach z dużym doświadczeniem. Sieć ERN PaedCan ma zapewnić najlepsze możliwe leczenie dzieciom z nowotworami w państwach UE niezależnie od tego, w jakiej części Europy mieszkają.

    Czytaj Więcej o: PROF. JAN GODZIŃSKI PRELEGENTEM NA ZJEŹDZIE CHIRURGÓW DZIECIĘCYCH W USA
  • Dzieci - Dzieciom wyróżnione

    Gala Konkursu Plastycznego w Szpitalu im. Marciniaka

    W naszym szpitalu odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu plastycznego "Kraina Moich Marzeń", zorganizowanego we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Marszałkowskiego oraz Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną. Konkurs, skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych na terenie Dolnego Śląska, zgromadził ponad 2000 prac, z których część już ozdabia nasze korytarze. Głównym celem konkursu było zachęcenie młodych ludzi do działań charytatywnych na rzecz szpitali i innych instytucji pomocowych. Oprócz nagród w poszczególnych kategoriach, przyznano także 9 wyróżnień. Po gali uczestnicy, wraz z rodzicami i nauczycielami, mieli okazję wziąć udział w kursie pierwszej pomocy oraz zobaczyć wnętrze ambulansu. Gratulacje dla laureatów i wszystkich uczestników konkursu! Dziękujemy za uśmiech jaki pojawia się na twarzy naszych pacjentów, gdy oglądają galerię prac.

    Czytaj Więcej o: Dzieci - Dzieciom
  • Neuroradiolodzy ze szpitala im. Marciniaka uratowali nastolatkę z udarem wyróżnione

    Lekarze z Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej szpitala im. Marciniaka wykonali pierwszą na Dolnym Śląsku trombektomię u nastoletniej dziewczynki. Udary zdarzają się u dzieci rzadziej niż u dorosłych, ale są trudniejsze do zdiagnozowania.

    Neuroradiolodzy ze szpitala im. Marciniaka podkreślają, że życie 16-latki było poważnie zagrożone. – Dlatego tak ważna jest szybka i trafna diagnoza – mówi dr n. med. Katarzyna Lubkowska z Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej, która wykonała zabieg trombektomii u pacjentki. – Brawa należą się także pediatrom ze szpitala powiatowego w Kępnie, którzy szybko przekazali dziewczynkę do szpitala, w którym mógł być wykonany zabieg. W przypadku udarów czas jest kluczowy – dodaje.

    16-letnia dziewczynka trafiła na dziecięcy SOR w szpitalu im. Marciniaka z ostrym niedowładem prawej strony ciała. Nie mogła mówić. W oddziale pediatrycznym w Kępnie wykonano wstępne badania, z których wynikało, że nastolatka ma ostre zmiany niedokrwienne. Na tutejszym SOR-e potwierdziła się diagnoza, że to udar.

    Po zabiegu trombektomii (zabieg polegający na usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego, metoda o dużej skuteczności) w Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej, nastolatka trafiła na Oddział Neurologii Dziecięcej tutejszego szpitala. Dzięki zastosowanemu leczeniu i późniejszej rehabilitacji, dziewczynka jest aktualnie w bardzo dobrym stanie. Jest pod kontrolą lekarzy neurologów.

    W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Choroba może więc wystąpić u około 60-70 tys. osób. Zachorować mogą wszyscy – osoby młode, starsze, a nawet dzieci. Udary u dzieci zdarzają się statystycznie rzadziej niż u dorosłych, ale są trudniejsze do zdiagnozowania lub są mylone z innymi chorobami, choć objawy są podobne.

    Dr Dorota Cichosz, neurolog z Oddziału Neurologii Dziecięcej: - Przyczyny udaru u dzieci są często inne niż u dorosłych. Zdarza się, że nie udaje się ustalić jednoznacznej przyczyny ich wystąpienia. U dzieci do czynników ryzyka należą m.in. choroby serca, zaburzenia i choroby hematologiczne, zapalenia naczyń, schorzenia reumatologiczne, choroby genetyczne i metaboliczne – wyjaśnia. – Jednak przebieg udaru u dzieci i u osób dorosłych jest podobny.

    W przypadku udaru niedokrwiennego (ok. 80 proc. wszystkich udarów) dostępna jest skuteczna terapia, która pozwala zminimalizować lub całkowicie wyeliminować deficyt neurologiczny u pacjenta.

    Zespół specjalistów szpitala im. Marciniaka wykonuje trombektomię od lat. Tutejsza Pracownia Angiografii wykonała ten skomplikowany zabieg jako pierwsza na Dolnym Śląsku. Szpital ma wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem w leczeniu udarów, dysponuje też świetnie wyposażoną w nowoczesny sprzęt Pracownią Neuroradiologii Zabiegowej oraz zapewnia terapię pacjentom po udarach na Oddziale Rehabilitacji.

    WARTO WIEDZIEĆ

    Skuteczne leczenie pacjentów z udarami wymaga współpracy wielu specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, ratowników ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, neurologów, radiologów i neuroradiologów, techników, a nawet w niektórych przypadkach neurochirurgów. Od kilku lat nasz zespół zdobywa międzynarodowe nagrody przyznawane przez organizację ESO Angels. Szpital otrzymał już m.in. platynowy i najwyższy - diamentowy status właśnie za błyskawiczne udzielenie pomocy pacjentom w ostrej fazie udaru. W tym samym czasie taki status zdobyły jedynie trzy ośrodki w Polsce. ESO Angels to inicjatywa, która ma za cel optymalizowanie parametrów pozwalających na jak najszybsze udzielenie pomocy chorym z udarem.

    NIE BAGATELIZUJ OBJAWÓW!

    Należy niezwłocznie wezwać pogotowie jeśli wystąpią u nas lub u naszych bliskich takie objawy jak: niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (np. opadanie kącika ust), niedowład lub częściowe porażenie rąk lub nóg, bełkotliwa mowa, zaburzenia widzenia, czy zawroty głowy i utrata równowagi.

    Rozmowa z dr Katarzyną Lubkowską, neuroradiologiem interwencyjnym

    Wykonała Pani zabieg trombektomii u 16-latki. Jak zdiagnozowano u niej udar?

    dr Katarzyna Lubkowska z Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej: - Dziewczynka trafiła pierwotnie do ośrodka ościennego, w którym nie ma możliwości wykonywania takich zabiegów. Dzięki czujności tamtejszych pediatrów z izby przyjęć, bardzo szybko została przekazana do nas z podejrzeniem udaru. Miała typowe objawy udaru niedokrwiennego, m.in. prawostronny niedowład, afazję czyli trudności z mówieniem, rozumiała polecenia, ale nie była w stanie odpowiedzieć. Wykonaliśmy pogłębioną diagnostykę obrazową i w trybie pilnym trafiła do naszej Pracowni. Okazało się, że u dziewczynki wystąpił udar mózgu z zamknięciem dużego naczynia i została zakwalifikowana do trombektomii, czyli zabiegu udrożnienia tego naczynia.

    Jako neuroradiolog interwencyjny, jak często wykonuje Pani zabiegi trombektomii u dzieci?
    Właściwie muszę przyznać, że był to nasz pierwszy taki przypadek. Sądzę, że wykonaliśmy trombektomię u dziecka jako pierwsi na Dolnym Śląsku. Wynika to z tego, że udary u dzieci zdarzają się dużo rzadziej niż u dorosłych, a udary dorosłych to nasza codzienność. Niestety udary występują teraz bardzo często, ale u dorosłych jest to związane ze starzeniem się naczyń i procesami miażdżycowymi. U młodszych pacjentów te patologie są rzadsze, a po drugie są trudniejsze do zdiagnozowania. U dziecka nie zawsze w pierwszej kolejności myślimy o tym, że przyczyną objawów prezentowanych przez pacjenta, jest właśnie udar. Zdarza się więc, że dzieci trafiają do naszego ośrodka zbyt późno, żeby przeprowadzić leczenie przyczynowe. W tym przypadku, lekarze z Kępna naprawdę szybko i skutecznie zadziałali. Warto dodać, że mamy chyba jedyny we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku tak duży oddział neurologiczny dla dzieci.

    Jak czuje się pacjentka po zabiegu?
    Proszę pamiętać, że trafiła do nas z głębokim deficytem neurologicznym, w ogóle nie mówiła, miała niedowład kończyn. Sytuacja była poważna i jej życiu zagrażało niebezpieczeństwo. Po kilku miesiącach od zabiegu była na kolejnej wizycie kontrolnej i mogę zapewnić, że wróciła do pełnej sprawności.

    Czytaj Więcej o: Neuroradiolodzy ze szpitala im. Marciniaka uratowali nastolatkę z udarem
  • Kompleksowe leczenie obrzęków...

    Kompleksowe leczenie obrzęków limfatycznych w szpitalu im. Marciniaka

     

    Problem obrzęków limfatycznych w Polsce dotyka co najmniej pół miliona osób. Najczęstszą

    przyczyną ich powstania u pacjentów w krajach rozwiniętych, jest następstwo leczenia

    onkologicznego. Skuteczniejsze leczenie onkologiczne skojarzone z limfadenektomią, czyli

    usunięciem węzłów chłonnych i radioterapią, prowadzi do wzrostu liczby chorych dotkniętych

    obrzękiem limfatycznym.

     

    Niestety w Polsce brakuje ośrodków, które zajmowałaby się leczeniem obrzęku

    limfatycznego. Mała świadomość oraz brak zorganizowanej opieki powoduje, że znaczna

    część pacjentów pozostaje bez leczenia.

     

    Oddział Chirurgii Plastycznej w szpitalu im. Marciniaka zajmuje się kompleksowym

    leczeniem obrzęków limfatycznych. Dotychczas przeprowadzaliśmy zabiegi liposukcji

    obrzęku limfatycznego metodą. Brorsona. Aktualnie poszerzamy ofertę dla pacjentów o innowacyjne zabiegi mikrochirurgiczne, czyli połączenia żylno-limfatyczne.

     

    - Dzięki możliwości diagnostyki naczyń limfatycznych przy pomocy indocyjaniny zielonej

    jesteśmy w stanie dokładnie zobrazować siatkę naczyń limfatycznych, a dzięki temu w

    późniejszym etapie zadecydować o możliwości zabiegu mikrochirurgicznego – mówi dr Korneliusz Wójcik, specjalista Oddziału Chirurgii Plastycznej

    - Niewiele ośrodków w Polsce przeprowadza tego typu zabiegi, stajemy się właśnie jednym

    z nich, z czego jesteśmy niezmiernie dumni – dodaje.

    Czytaj Więcej o: Kompleksowe leczenie obrzęków...
  • Program Stypendialny dla studentów ostatniego roku

    Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił nabór wniosków o przyznanie stypendium w roku akademickim 2024/2025 w wysokości 2 500,00 zł brutto miesięcznie w okresie od 1 października 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. dla studentów ostatniego roku (VI), kształcących się na kierunku lekarskim (uczelnie publiczne oraz niepubliczne). Nabór ruszy z dniem 1 października 2024 r. i potrwa do 18 października 2024 r.

     

    Stypendium może być przyznane studentowi, który spełni łącznie następujące wymogi:

    1) jest studentem VI roku studiów na kierunku lekarskim na uczelni mającej siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej;

    2) nie powtarza roku studiów, na który ubiega się o przyznanie stypendium;

    3) uzyskał średnią ocen z egzaminów za rok studiów poprzedzający rok złożenia wniosku nie niższą niż 4,0;

    4) nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów na dzień składania wniosku;

    5) zobowiąże się, iż po zakończeniu stażu podyplomowego, jednak nie później niż w terminie 12 miesięcy od jego zakończenia podejmie zatrudnienie w ramach specjalizacji deficytowej. Przez zatrudnienie w ramach specjalizacji deficytowej rozumie się wykonywanie zawodu lekarza w ramach stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej w pełnym wymiarze czasu pracy, o którym mowa w przepisach odrębnych przez okres co najmniej 3 lat w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego Województwo Dolnośląskie jest podmiotem tworzącym lub w którym posiada udziały albo w szpitalu powiatowym w celu odbycia szkolenia specjalizacyjnego w ramach co najmniej jednej specjalizacji deficytowej.

     

    Specjalizacje deficytowe, w których Zarząd Województwa Dolnośląskiego oczekuje zwiększenia liczby specjalistów to:

    1. chirurgia ogólna;
    2. chirurgia dziecięca;
    3. choroby wewnętrzne;
    4. geriatria;
    5. neurologia;
    6. neurologia dziecięca
    7. medycyna ratunkowa;
    8. medycyna paliatywna;
    9. patomorfologia;
    10. psychiatria dziecięca.
    Czytaj Więcej o: Program Stypendialny dla studentów ostatniego roku
  • OTWARCIE NOWEJ PRACOWNI ELEKTROFIZJOLOGII

    W lutym otworzyliśmy uroczyście w szpitalu im. Marciniaka kolejną Pracownię Elektrofizjologii, która działa w ramach Oddziału Kardiologii. Dzięki temu skrócił się czas oczekiwania na specjalistyczne zabiegi z zakresu elektrofizjologii.

    Zabiegi, które są wykonywane w Pracowni Elektrofizjologii polegają m.in. na przeprowadzeniu diagnostycznej stymulacji serca, z użyciem elektrod wewnątrzsercowych. Elektrody wprowadza się pod kontrolą RTG - za pośrednictwem żył udowych - do jam serca. Dzięki temu, po precyzyjnym zlokalizowaniu źródła arytmii, można przystąpić do jej usunięcia za pomocą cewnika ablacyjnego.

    Wcześniej w naszym szpitalu funkcjonowała jedna Pracownia Elektrofizjologii, w której przeprowadzano zarówno zabiegi ablacji, jak i wszczepiania stymulatorów serca - łącznie ponad 700 zabiegów rocznie.

    Dzięki otwarciu drugiej pracowni, dedykowanej zabiegom przeciwarytmicznym, skrócił się czas oczekiwania pacjentów na zabiegi elektrofizjologii, a zwłaszcza ablacje z użyciem systemu elektroanatomicznego 3D oraz krioablacje. Jednocześnie warto podkreślić, że zabiegi wykonywane są przy użyciu angiografu najnowszej generacji, który gwarantuje użycie najmniejszej możliwej dawki promieniowania rentgenowskiego.

    Czytaj Więcej o: OTWARCIE NOWEJ PRACOWNI ELEKTROFIZJOLOGII