Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej

Informacje prasowe

Artykuły

  • OTWIERAMY OŚRODEK CHIRURGICZNEGO LECZENIA OTYŁOŚCI wyróżnione

    To pierwszy na Dolnym Śląsku ośrodek bariatrii, który zapewni pacjentom kompleksową opiekę i leczenie otyłości w ramach kontraktu z NFZ.
    Otyłość to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jest przyczyną wielu poważnych chorób takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, czy cukrzyca. 
    Szacuje się, że nawet 1,5 mln Polaków kwalifikuje się do chirurgicznego leczenia otyłości. Badania wykazały, że najwyższą skuteczność w leczeniu tej groźnej choroby mają właśnie operacyjne zabiegi nazywane bariatrycznymi.

    Czytaj Więcej o: OTWIERAMY OŚRODEK CHIRURGICZNEGO LECZENIA OTYŁOŚCI
  • NEUROCHIRURDZY WYKONALI SKOMPLIKOWANĄ OPERACJĘ MÓZGU U 14-LATKI  wyróżnione

    Kraniotomia wybudzeniowa –  to bardzo rzadko wykonywana technika, która polega na wybudzeniu pacjenta podczas operacji mózgu.
    W Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka udało się ją przeprowadzić po raz pierwszy na Dolnym Śląsku u dziecka. – Jest to skomplikowany i rzadko wykonywany zabieg, nawet w świecie, co dodatkowo świadczy o jego trudności – podkreśla dr Dariusz Szarek, neurochirurg z Oddziału Neurochirurgii szpitala im. Marciniaka. – Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że operacja się udała. Tym bardziej, że wykonaliśmy ją u dziecka.
     
    Opisywany zabieg najczęściej dotyczy pacjentów onkologicznych z guzami mózgu. Po wybudzeniu śródoperacyjnym – w ściśle określonym czasie - osoba operowana musi przejść specjalistyczne testy, które wykonują lekarze i psycholog. 
     
    Neurochirurdzy ze szpitala im. Marciniaka zoperowali tą metodą 14-letnią Cordelię Sitbon, która kilka lat temu przeniosła się z ojcem do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Wykryto u niej guz lewego płata skroniowego mózgu. Trafiła na badania diagnostyczne, bo nauczycielka zaobserwowała u niej niepokojące zmiany w sposobie mówienia. - Taki dyskretny, prawie niezauważalny objaw jest jedną ze zmian neurologicznych charakterystycznych dla schorzeń tej części mózgu - tłumaczy dr Szarek. - W obrębie lewej półkuli mózgu znajdują się ośrodki związane z mówieniem: w dużym uproszczeniu składają się one z obszarów odpowiedzialnych m.in za poruszanie językiem i wargami podczas mówienia. W przypadku guzów lub zmian naczyniowych zlokalizowanych w tej okolicy istnieje ryzyko, że w trakcie ich usuwania nastąpi uszkodzenie elementów neurologicznych. 

    Jedną z najskuteczniejszych technik operacyjnych pozwalających na zmniejszenie ryzyka uszkodzenia tych obszarów w mózgu jest właśnie kraniotomia wybudzeniowa. Podczas zabiegu - po odsłonięciu mózgu – Cordelia została obudzona. Następnie w trakcie rozmowy z psychologiem i wykonywania specjalistycznych testów, neurolog i neurochirurg drażnili” przy użyciu elektrody kolejne obszary mózgu, by precyzyjnie zlokalizować, w którym miejscu znajdują się opisane wyżej ośrodki mowy.  Dzięki tej technice można je dokładnie zlokalizować i świadomie ominąć podczas preparowania drogi dostępu do guza oraz samego procesu usuwania go. 
    - Trudność takiej operacji wynika głównie z konieczności uzyskania optymalnej współpracy ze strony pacjenta, który w trakcie mocno nietypowej dla siebie sytuacji musi pozostać spokojny i prowadzić rozmowę z psychologiem i lekarzami - dodaje neurochirurg. - Jest to bardzo trudne u dorosłych pacjentów, a u dzieci to już wyzwanie. 


    Jak podkreśla dr Szarek - zabieg udało się sprawnie przeprowadzić, dzięki doświadczeniu całego zespołu składającego się z neurochirurgów, neurologa, anestezjologa, psychologa i pielęgniarek anestezjologicznych.
    Cordelia czuje się dobrze. Nie zaobserwowano u niej zmian neurologicznych po operacji, a jej stan lekarze oceniają jako dobry. Po kontrolnych badaniach obrazowych zostanie wypisana do domu. - Bałam się operacji i tego guza – opowiada dziewczynka. - Ale już jestem po wszystkim i mogę mówić tak, jak przedtem. Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę mojego kota, za którym tęskniłam w szpitalu.
    Dodatkową trudnością w przypadku Cordelii było to, że dziewczynka mówi w kilku językach: jej pierwszym językiem był angielski, potem nauczyła się francuskiego, a ostatnio polskiego. - Musieliśmy uważać w czasie operacji, żeby zachowała te umiejętności – dodaje dr Dariusz Szarek.

    Czytaj Więcej o: NEUROCHIRURDZY WYKONALI SKOMPLIKOWANĄ OPERACJĘ MÓZGU U 14-LATKI 
  • PROGRAM LEKOWY DLA DZIECI Z SMA wyróżnione

    Miesięczny Staś jest pierwszym noworodkiem w Polsce, któremu podano lek na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) w pierwszej dobie życia. Staś jest pacjentem Oddziału Neurologii Dziecięcej w naszym szpitalu.

    Staś przyszedł na świat w Klinice Ginekologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, ale dzięki współpracy między szpitalami udało się szybko zakwalifikować dziecko do programu lekowego i podać go w pierwszej dobie życia.

    Program lekowy z zastosowaniem nusinersenu od roku prowadzi Oddział Neurologii Dziecięcej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka. We wrześniu Staś miał podaną kolejną – trzecią dawkę leku na tutejszym oddziale.

    Dr Dorota Cichosz, neurolog dziecięcy, koordynatorka programu lekowego dla dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni: - Czas podania leku odgrywa kluczową rolę w przypadku dzieci z SMA. Im szybciej mały pacjent przyjmie lek, tym większa jest jego skuteczność i tym większe są szanse na zminimalizowanie objawów choroby. Najlepiej podać go w pierwszej, najpóźniej drugiej dobie życia.

    Stasia zdiagnozowano w pierwszych tygodniach ciąży, dlatego procedury w tym przypadku można było rozpocząć jeszcze przed planowanym porodem.

    Lekarze zapewniają, że dzieci, które poddano terapii, zanim wystąpiły u nich objawy SMA, ruchowo rozwijają się prawie tak dobrze, jak ich rówieśnicy.

    Pacjentką Oddziału Neurologii Dziecięcej jest też 17-letnia Wiktoria Gut.

    - Odkąd jestem w programie i przyjmuję lek, czuję naprawdę dużą zmianę – opowiada Wiktora. – Mogę pisać, ruszam nogami, a do tej pory było to prawie niemożliwe – dodaje.
    W ministerialnym programie lekowym rdzeniowego zaniku mięśni w DSS im. Marciniaka jest już 36 dzieci. Najstarsze zostały przekazane pod opiekę Oddziału Neurologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (program dla dorosłych).

     

    Czytaj Więcej o: PROGRAM LEKOWY DLA DZIECI Z SMA
  • SZYBKIE PODANIE LEKU MOŻE URATOWAĆ ZDROWIE DZIECKA Z SMA wyróżnione

    Dzięki sprawnej współpracy dwóch wrocławskich szpitali pierwszy noworodek w Polsce dostał w pierwszej dobie życia lek nusinersen na rdzeniowy zanik mięśni (SMA*). Jest to bardzo droga i jednocześnie najskuteczniejsza terapia w leczeniu wszystkich typów rdzeniowego zaniku mięśni.

    Chłopczyk urodził się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Podano mu lek już w pierwszej dobie życia, dzięki współpracy z Oddziałem Neurologii Dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu, który prowadzi program lekowy dla dzieci z wykorzystaniem nusinersenu...

    Czytaj Więcej o: SZYBKIE PODANIE LEKU MOŻE URATOWAĆ ZDROWIE DZIECKA Z SMA
  • NASI SPECJALIŚCI W PROGRAMIE TVP wyróżnione

     
    W niedzielę o godz. 18:50 w TVP Wrocław będzie emitowany program "Magazyn Dolnośląski" w całości poświęcony dolnośląskim szpitalom. W tej edycji magazynu zobaczymy dwa wrocławskie ośrodki: Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka i Dolnośląskie Centrum Onkologii.
    O sytuacji szpitali w czasie epidemii COVID-19, o powrocie do normalnego funkcjonowania i o tym, co powinni wiedzieć pacjenci - opowiedzą lekarze specjaliści: dr Joanna Jaroch, ordynator Oddziału Kardiologii, prof. Jan Godziński, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz dr Tomasz Tomkalski, szef Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych.
    Autorem "Magazynu Dolnośląskiego" jest redaktor Andrzej Jóźwik.
     
    Na zdjęciach poniżej: prof. Jan Godziński, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz dr Tomasz Tomkalski, ordynator Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w czasie wywiadu.
     
     
    Czytaj Więcej o: NASI SPECJALIŚCI W PROGRAMIE TVP
  • ODDZIAŁ CHIRURGII PLASTYCZNEJ: KOMPLEKSOWE LECZENIE PACJENTA ZAPEWNIA POŁĄCZENIE DWÓCH SPECJALIZACJI wyróżnione

     
    Oddział Chirurgii Plastycznej DSS im. Marciniaka oprócz bardzo szerokiego spektrum świadczeń takich jak: chirurgia rekonstrukcyjna piersi, nosa, twarzy, ręki, leczenia oparzeń oraz obrzęków chłonnych (zabiegi mikrochirurgiczne i liposukcja) – wykonuje także procedury chirurgii urazowej twarzoczaszki oraz chirurgii ortognatycznej (wady genetyczne).
     
    Ostatnio oddział poszerzył zakres usług refundowanych przez NFZ o zabiegi z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej. Zapewniamy pacjentom pełny panel zabiegowy – zatrudniliśmy w zespole chirurgów Pawła Poniatowskiego, specjalistę chirurgii twarzowo-szczękowej.
     
    Zespół naszych lekarzy rozwija także chirurgię nowotworów skóry twarzy i szyi, zabiegi okuloplastyczne oraz program leczenia zaburzeń animacji (ruchomości) twarzy z powodu porażenia nerwu twarzowego.
     
    Chcemy zapewnić pacjentom kompleksowe leczenie w obrębie jednego oddziału, bez konieczności dalekich podróży do kilku ośrodków. Połączenie chirurgii plastycznej i twarzowo-czaszkowej oraz wykwalifikowany zespół lekarsko-pielęgniarski dają szansę na osiągnięcie doskonałych wyników terapeutycznych.
    Dr Marek Paul, ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej oprócz pracy w naszym szpitalu, prowadzi badania naukowe w Beth Israel Deaconess Medical Center (ośrodek Harvardu) i współpracuje z Instytutem Technologii Massachusetts w USA.
     
     
     
     
    Na zdjęciach: dr Marek Paul, ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej podczas wywiadu dla TVP Wrocław oraz nasza pacjentka Barbara Warzybok podczas rozmowy z Radiem Wrocław.
     
     
     
    Czytaj Więcej o: ODDZIAŁ CHIRURGII PLASTYCZNEJ: KOMPLEKSOWE LECZENIE PACJENTA ZAPEWNIA POŁĄCZENIE DWÓCH SPECJALIZACJI
  • NOWA PRACOWNIA REZONANSU PRZYJMUJE JUŻ MAŁYCH PACJENTÓW wyróżnione

    Jest to jedyna pracownia rezonansu na Dolnym Śląsku, która na tak dużą skalę wykonuje badania dzieciom w znieczuleniu (w sedacji).
     
    Nowy aparat służy do badań pacjentów głównie z dwóch oddziałów dziecięcych: neurologii i chirurgii, ale wykonuje się tutaj badania także ambulatoryjnie.
     
    Dorota Pacuszko-Sosnowska, kierownik Działu Radiologii: - Nowoczesny aparat MR dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii umożliwia m.in. wykonanie badań z obrazami wysokiej jakości nawet  przy  skróconym czasie oraz badanie rozległych obszarów anatomicznych na tzw. swobodnym oddechu - mówi radiolog. - To ma istotne znaczenie zwłaszcza u dzieci. Dzięki temu uzyskuje się  maksymalną produktywność podczas wykonywania badań oraz wysoki komfort pacjenta, który dodatkowo poprawia s zeroki otwór gantry i możliwość skanowania od strony nóg.
     
    W diagnostyce chorób neurologicznych dzieci jednym z najważniejszych badań jest właśnie rezonans magnetyczny: głowy, rdzenia i innych elementów układu nerwowego. Pozwala on na wykrycie zmiany, dokładną ocenę miejsca jej położenia, rozległość oraz dostępność operacyjną.
     
    Oddział Neurologii Dziecięcej przyjął w ubiegłym roku do leczenia i diagnostyki około 2,5 tysiąca pacjentów z całego Dolnego Śląska i województw sąsiednich. 
     
    Z kolei Oddział Chirurgii Dziecięcej hospitalizował ponad 4 tysiące dzieci. Z tego oddziału badania rezonansu wykonuje się m.in u małych pacjentów przygotowywanych do zabiegów operacyjnych z powodu nowotworów, po poważnych urazach czaszkowo-mózgowych i z wadami genetycznymi. 
     
    Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia: - Rezonans dedykowany dzieciom to bardzo dobra wiadomość. W szpitalu mali pacjenci mają dostęp do najlepszego sprzętu, który daje szansę najtrafniejszej diagnozy. Pracownia będzie wykonywać badania dzieciom z całego regionu.
     
    Aparat o szacowanej wartości 7 mln zł pochodzi z darów WOŚP. Na remont pomieszczeń nowej pracowni szpital wydał około 800 tys. zł z środków własnych. 
     
     
     
     
    Badanie 12-letniego Huberta w nowej Pracowni Rezonansu Magnetycznego
     
     
    Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego zapewnia, że nowy rezonans będzie służył dzieciom z całego Dolnego Śląska
    Czytaj Więcej o: NOWA PRACOWNIA REZONANSU PRZYJMUJE JUŻ MAŁYCH PACJENTÓW