Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej

CENTRALNY BLOK OPERACYJNY

CENTRALNY BLOK OPERACYJNY

KADRA:

Kierownik bloku

dr. n. med Tomasz Michalski, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej

 

Z-ca kierownika bloku ds. anestezjologicznych

lek. Leszek Nałęcz- Wąsowski , specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

 

Pielęgniarka oddziałowa:

dr n. med. Aleksandra Pytel

KONTAKT:

sekretariat bloku :
Anna Gawlik
tel. 71/ 3064357

kierownik bloku: dr n. med. Tomasz Michalski
tel. 71/ 3064372 , 71/ 3064379

z-ca kierownika bloku: lek. Leszek Nałęcz-Wąsowski
tel.71/ 3064375

pielęgniarka oddziałowa: dr n. med. Aleksandra Pytel
tel.71/ 3064376

 

Centralny Blok Operacyjny składa się z 10 sal operacyjnych na jednym poziomie połączonych z 16-łóżkową salą wybudzeń i 2 salami endourologicznymi. Z Centralnego Bloku Operacyjnego korzystają wszystkie oddziały zabiegowe szpitala. W ciągu roku średnio wykonywanych jest tu około 10 tys. operacji w trybie planowym lub ostrym.

Z bloku korzystają:

  • Oddział Chirurgii Dziecięcej

Wykonywane są typowe operacje dla tej specjalności, ale przede wszystkim skomplikowane zabiegi onkologiczne, z których część stanowi unikatowe procedury nawet w skali kraju. Obsługujemy również Centrum Urazowe dla Dzieci w skali regionalnej.

  • Oddział Chirurgii Ogólnej

Wykonywane są zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, onkologicznej i urazowej w trybie ostrego dyżuru. Szczególnie ważna jest działalność w zakresie chirurgii tarczycy, z wykorzystaniem neuromonitoringu dla wszystkich tego typu zabiegów. Od niedawna wykonuje się również zabiegi bariatryczne.

  • Oddział Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej

Pełen zakres operacji w zakresie urazów układu kostnego oraz skomplikowane zabiegi endoprotezoplastyki z użyciem najnowszego sprzętu - w tym nawigacji śródoperacyjnej.

  • Oddział Chirurgii Plastycznej

Zabiegi korekcyjne w schorzeniach nabytych i pourazowych. Rzadkie w skali kraju zabiegi w zakresie układu limfatycznego.

  • Oddział Neurochirurgii

Zabiegi na układzie nerwowym i kręgosłupie w trybie ostrym i planowym. Skomplikowane operacje guzów mózgu - w tym zabiegi z wybudzeniem śródoperacyjnym. Operacje tętniaków mózgu. Wykorzystywany jest najnowszy sprzęt typu O-arm i nawigacja oraz śródoperacyjny neuromonitoring.

  • Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej

 

Zabiegi z zakresu klasycznej i laparoskopowej urologii w pełnym zakresie oraz endourologiczne z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu laserowego i endoprotez. Operacje onkologiczne.

Blok wyposażony jest w nowoczesny sprzęt przyspieszający i ułatwiający operacje – m.in. systemy elektrokoagulacji, nóż harmoniczny, nóż wodny, CUSA. Posiadamy też nowoczesne laparoskopy, sprzęt RTG i rozbudowane urządzenia do znieczuleń i monitoringu pacjentów.

Na bloku pracują: 53 pielęgniarki i 24 sanitariuszy.