Zasady udostępniania pacjentom indywidualnej dokumentacji medycznej
Dokumentacja medyczna jest własnością szpitala. Pacjent ma jednak prawo żądać od szpitala udostępnienia dokumentacji medycznej. Dokumentacja medyczna udostępniania jest zgodnie z Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Indywidualną dokumentację medyczną udostępnia się na podstawie wniosku pacjenta, którego dotyczy, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego upoważnionej.
Wniosek można składać:
1) osobiście pok. – 0110 (parter)
2) telefonicznie – pod numerem telefonu 71 306 41 62 w godzinach 8:00 – 14:00,
3) za pośrednictwem poczty e-mail na adres dokumentacja@szpital-marciniak.wroclaw.pl,
4) za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres Szpitala - ul. Gen. A. E. Fieldorfa 2, 54-049 Wrocław,
5) za pośrednictwem platformy ePUAP.
W celu ułatwienia komunikacji z zespołem udostępniającym dokumentację medyczną w zakresie wymaganych danych, zalecamy korzystanie z gotowego druku podania o udostępnienie dokumentacji medycznej dostępnego poniżej:
WZÓR PODANIA O UDOSTĘPNIENIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ.
Zgodnie z zapisami art. 28 ust. 1 Ustawą z dnia 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. 2020 poz. 849 wraz z późn. zm.) Szpital im. Marciniaka za udostępnienie dokumentacji medycznej w sposób określony w art. 27 może pobierać opłatę.
Opłaty nie pobiera się w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w art. 27 ust 1 pkt 2 i 5 oraz ust. 3.
Wysokość opłat z tytułu udostępnienia dokumentacji medycznej ustalana jest na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, zgodnie z danymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny. Szczegółowy cennik jest dostępny w Punkcie Opłat i Wydawania Dokumentacji Medycznej, Sekretariacie Dyrekcji oraz na stronie internetowej szpitala: www.szpital-marciniak.wroclaw.pl.
Maksymalna wysokość opłat za:
jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, począwszy od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie;
- jedną stronę kopii dokumentacji medycznej – nie może przekraczać 0,00007 przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1;
- udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych – nie może przekraczać 0,0004 przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1.
Istnieje możliwość wysłania kserokopii dokumentacji medycznej przesyłką poleconą. Wnioskodawca otrzymuje wówczas kopię dokumentacji medycznej wraz z fakturą obejmującą koszt sporządzenia kopii (jeżeli dotyczy) i koszty przesyłki. Istnieje również możliwość wysłania kopii dokumentacji medycznej
w formie odwzorowania cyfrowego.
Dokumenty do pobrania:
Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej
Adres e - mail: dokumentacja@szpital-marciniak.wroclaw.pl