Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Podaruj innym czas

Artykuły

  • Spot promujący kampanię Podaruj Innym Czas.

     

    #PODARUJ INNYM CZAS


            Czy wiecie, że przeszczep jest czasami jedyną skuteczną metodą ratowania życia i zdrowia pacjentów? Skuteczne leczenie dzięki przeszczepieniu narządów przeprowadza się w Polsce już od ponad 50 lat.


    Najczęściej przeszczepiamy nerki, wątrobę i serce

            Najczęściej wykonuje się przeszczepy nerek, wątroby, serca, płuc, a także trzustki oraz tkanek takich jak zastawki serca, skóra, rogówki, kości. Wyniki przeszczepiania narządów są coraz lepsze przez co rozszerzane są wskazania do leczenia tą metodą. Powoduje to wzrost liczby chorych oczekujących na przeszczepienie. Aktualna liczba osób czekających na przeszczep różnych narządów dostępna jest na stronie www.poltransplant.plNa przykład w 2023 r. na przeszczepienie serca oczekiwało 400 osób, nerki 1123 osoby, wątroby 145, , a płuc 126 osób.


    Śmierć mózgu.

            Warto pamiętać, że większość narządów do przeszczepienia pochodzi od osób zmarłych w wyniku śmierci mózgu.
    Śmierć mózgu stwierdza się u chorych z trwałym, nieodwracalnym uszkodzeniem mózgu, najczęściej spowodowanym przez uraz, udar niedokrwienny, udar krwotoczny bądź niedotlenienie.
    Rozpoznanie to jest stawiane przez specjalną komisję w wyniku przeprowadzenia EciEle - określonego procesu diagnostycznego, który obejmuje badania obrazowe, laboratoryjne oraz neurologiczne.
    Jednomyślne stwierdzenie śmierci mózgu przez specjalistów w dziedzinie anestezjologii oraz neurologii lub neurochirurgii jest równoznaczne ze zgonem chorego.
    Mimo, że w takiej sytuacji stwierdza się brak przepływu krwi przez mózg, możliwe jest krótkie podtrzymanie pracy innych organów przez zachowanie ich ukrwienia i prowadzenie sztucznej wentylacji respiratorem do momentu przeprowadzenia pobrania narządów.


    Jeśli nie było sprzeciwu

            Lekarze informują rodzinę o śmierci bliskiego i o możliwości pobrania narządów i tkanek do przeszczepienia. Zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2005 roku – można dokonać pobrania komórek, tkanek i narządów do przeszczepu, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła sprzeciwu.
    Sprzeciw taki musi przyjmować jedną z trzech opisanych form tj. być wpisem w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, własnoręcznie podpisanym oświadczeniem lub oświadczeniem dokonanym ustnie w obecności świadków, pisemnie przez nich potwierdzonym.
    Zgoda rodziny zmarłego pacjenta nie jest wymagana, jednak to na najbliższych chorego spoczywa rola przekazania jego ewentualnego sprzeciwu wobec dawstwa po śmierci.


    Koordynatorzy Poltransplantu

            Rozmową z rodziną zmarłego, opieką nad potencjalnym dawcą narządów oraz całą organizacją procedury pobrania zajmują się szpitalni koordynatorzy Poltransplantu. Są nimi najczęściej lekarze anestezjolodzy, pielęgniarki oraz ratownicy medyczni.
    Pobranie narządów i tkanek do przeszczepienia poprzedzone jest dokładnym badaniem potencjalnego dawcy, którego celem jest wybranie właściwego biorcy i jego bezpieczeństwo. Przeszczepienia narządów dokonują specjaliści w dziedzinie transplantologii w przygotowanych do tego ośrodkach transplantacyjnych.


    CZY WIESZ, ŻE

            Najczęściej przeprowadza się pobrania wielonarządowe tzn. pobiera się.kilka narządów od jednego dawcy. Oznacza to, że jedna zmarła osoba może uratować życie nawet 5-6 pacjentów wymagających przeszczepu organu. W szpitalu im. Marciniaka dzięki zaangażowaniu zespołów lekarzy, a także koordynatorki Poltransplantu udało się przeprowadzić kilka pobrań wielonarządowych, które uratowały życie i zdrowie kilkunastu osób. W 2022 roku przeszczepiono 851 nerek, 18 nerek wraz z trzustką, 334 wątroby i 173 serca.

     

    Historia biorcy Pana Miłosza.

     

    Spot promujący transplantację – wypowiedz lekarza Koordynatora Pani Małgorzaty Giżyckiej – Szklarczyk.

     

      Historia biorcy Pani Agnieszki.

     

    Spot promujący transplantację – wypowiedz Koordynatora ds. transplantacji serca Pana Mateusza Rakowskiego.

     

     

     

     

    Czytaj Więcej o:

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-09-20 08:27:00przez:
Opublikowano:2021-09-20 00:00:00przez: Administrator
Podmiot udostępniający: Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej
Odwiedziny:4529

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.