Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Aktualności

Artykuły

  • Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.

    Szanowni Państwo,

    Zbliżające się wakacje to okres, w którym do punktów krwiodawstwa zgłasza się mniej krwiodawców, niż w innych miesiącach. Tymczasem z powodu zwiększonego ruchu na drogach przybywa rannych, którym krew często ratuje życie. Dodatkowo w związku sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, zapotrzebowanie na krew jest ogromne, dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już po raz 31. organizuje akcję oddawania krwi. Zostanie ona przeprowadzona w najbliższą środę, 23 czerwca br. na parkingu przed siedzibą Urzędu przy Wybrzeżu J. Słowackiego 12-14, w godzinach 9:00-13:00. Krew będzie można oddać w specjalnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

    Zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie urzędowej akcji krwiodawczej wśród Pracownic i Pracowników. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, potrzebni są dawcy wszystkich grup krwi, a szczególnie: A Rh-, A Rh+, B Rh-, O Rh-, O Rh+ .

    Dzięki naszej akcji zapasy krwi w dolnośląskich szpitalach powiększą się! 

    Podczas akcji obowiązywać będą dodatkowe procedury wdrożone na czas epidemii koronawirusa, aby krwiodawcy byli w odpowiedni sposób chronieni.

    Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, po lekkostrawnym posiłku. Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

    Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu informuje równocześnie, że krew można oddawać nie tylko podczas takich akcji wyjazdowych jak ta planowana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ale także stacjonarnie w siedzibie i oddziałach RCKiK we Wrocławiu, Głogowie, Legnicy i Lubinie.

    Czytaj Więcej o: Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.
  • KARDIOLODZY I ONKOLODZY O SERCU KOBIETY

    Sekcja Chorób Serca u Kobiet oraz Sekcja Kardioonkologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego organizują 19 kwietnia w Hotelu Wrocław konferencję interdyscyplinarną o chorobach serca u kobiet w kontekście chorób onkologicznych.

    Organizatorkami są dr hab. Joanna Jaroch, prof. PWr, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologii w szpitalu im. Marciniaka, przewodnicząca Sekcji Chorób Serca u Kobiet PTK oraz dr Maria Łoboz-Rudnicka, sekretarz sekcji, również z Oddziału Kardiologii.

    Zapraszamy!

    Program konferencji

    Czytaj Więcej o: KARDIOLODZY I ONKOLODZY O SERCU KOBIETY
  • Pododdział chirurgii onkologicznej

    Z dniem 1 stycznia w ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej uruchomiono Pododdział chirurgii onkologicznej. Pododdział znajduje się na III piętrze Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej.
     
    Lekarzem Kierującym Pododdziałem jest dr n. med. Jacek Rać, natomiast Pielęgniarką Koordynującą została mgr Katarzyna Chojnacka. 
     
    Konsultacje onkologiczne odbywają się w ramach Poradni Chirurgii Ogólnej w Specjalistycznej Przychodni Przyszpitalnej (parter, pokój 229). Wymagane jest skierowanie do Poradni Chirurgii Ogólnej.
     
    Pododdział dysponuje 17 łóżkami, w tym 2 łóżkami intensywnego nadzoru pooperacyjnego. W zakresie działalności Pododdziału prowadzona jest diagnostyka i leczenie pacjentów w obszarze chirurgii onkologicznej, które obejmuje leczenie operacyjne nowotworów, takich jak nowotwory tarczycy, nowotwory piersi, nowotwory żołądka, nowotwory jelita grubego, nowotwory trzustki, nowotwory wątroby oraz mięsaki przestrzeni zaotrzewnowej i tkanek miękkich.
    Kontakt
     

     Sekretariat Pododdziału 71/306 45 32 oraz email: chirurgiaonkologiczna@szpital-marciniak.wroclaw.pl.

    Czytaj Więcej o: Pododdział chirurgii onkologicznej
  • Neurochirurg zoperował dziecko z rzadką chorobą moyamoya wyróżnione

    Dr Dariusz Szarek z Oddziału Neurochirurgii wykonał w ubiegłym tygodniu bardzo skomplikowany zabieg u 11-letniej dziewczynki, która choruje na rzadkie schorzenie o nazwie moyamoya. Choroba powoduje powolne zwężenie tętnic szyjnych prowadzących krew do mózgu, a co za tym idzie gorszy przepływ krwi. Nazwa moyamoya pochodzi z języka japońskiego i oznacza „coś tak ulotnego jak dym papierosowy”. Takie właśnie są naczynia w mózgu pacjenta, który cierpi na to rzadkie schorzenie. Postępujące zwężenie może doprowadzić do całkowitego zamknięcia światła tętnicy i w konsekwencji do udaru. Mózg „ratuje się” przed niedokrwieniem, tworząc oboczne naczynia krwionośne, aby nimi dostarczyć krew do tych części, które jej nie otrzymują.

    Dr Dariusz Szarek, neurochirurg z Oddziału Neurochirurgii szpitala im. Marciniaka: - W wyniku choroby dochodzi do uszkodzeń, które są spowodowane powtarzającymi się udarami. U dzieci proces ten jest szczególnie niszczący, ponieważ powoduje upośledzenie rozwoju intelektualnego. Zabieg był bardzo skomplikowany „technicznie”, a leczenie wymaga współpracy całego zespołu oddziału, który uczestniczy w diagnostyce, przygotowaniu do operacji i leczeniu pooperacyjnym. Tym bardziej cieszymy się, że operacja zakończyła się sukcesem.

    Dziewczynka czuje się dobrze po zabiegu i została już wypisana do domu. Dr Szarek jest jednym z niewielu w Polsce, a może nawet jedynym specjalistą, który wykonuje operacje mózgu (metoda by-passy) w chorobie moyamoya u dzieci.

    Gratulujemy dr Dariuszowi Szarkowi i całemu zespołowi Oddziału Neurochirurgii!

     

    WARTO WIEDZIEĆ

    Przyczyny powstania choroby moyamoya nie są znane. Wiadomo, że szczyt zachorowań przypada na pierwszą oraz 3 i 4 dekadę życia, czyli dotyczy najczęściej dzieci i młodych ludzi. Najwięcej przypadków choroby zarejestrowano w Azji, ale występuje także w Europie. Częściej chorują na moyamoya kobiety.

    Objawy mogą pojawić się nagle nawet u osoby, która była uznana wcześniej za zdrową. Najczęstsze objawy u dzieci to m.in. : porażenie połowiczne, zawroty i silne bóle głowy, drgawki, ruchy mimowolne. U dorosłych mogą pojawić się także udary mózgu, czy krwotoki podpajęczynówkowe.

    Czytaj Więcej o: Neurochirurg zoperował dziecko z rzadką chorobą moyamoya
  • Zaproszenie wyróżnione

    Szanowni Państwo,


    serdecznie zapraszamy na konferencję szkoleniową Pielęgniarstwo po dyplomie pt. ,,Leczenie zabiegowe kamicy układu moczowego", która odbędzie się 2 marca 2024 roku w sali audytoryjnej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej, przy ul. Gen. Augusta Emila Fieldorfa 2.

    Konferencja skierowana jest głównie do Pań/Panów pielęgniarek/pielęgniarzy, w szczególności Pań/Panów pielęgniarek/pielęgniarzy z oddziałów urologicznych i bloków operacyjnych, a także do wszystkich pozostałych pracowników szpitali oraz pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych.

    Program konferencji znajdą Państwo na stronie Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Urologicznego Polskie Towarzystwo Urologiczne (ptu-dolnyslask.github.io).

    Warunki oraz sposób zgłoszenia udziału znajdą Państwo na stronie Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Urologicznego Polskie Towarzystwo Urologiczne (ptu-dolnyslask.github.io).

     

    Czytaj Więcej o: Zaproszenie
  • Nowy aparat do elektrofizjologii wyróżnione

    W szpitalu im. Marciniaka uroczyście otwarto dziś nową salę Pracowni Elektrofizjologii. To kolejny etap budowy nowoczesnego Ośrodka Interwencji Sercowo-Naczyniowych.

    Sala została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt niezbędny do wykonywania zabiegów m.in. z zakresu elektrofizjologii. Jej „serce” stanowi aparat do badań elektrofizjologicznych. Jest to innowacyjny system do diagnostyki i zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej, a w tym przypadku głównie do badań elektrofizjologicznych.

    Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - System ochrony zdrowia można rozwijać m.in poprzez inwestycje w infrastrukturę i nowoczesną aparaturę medyczną, dlatego udoskonalamy warunki leczenia pacjentów zmagających się z chorobami serca. Nowa pracownia elektrofizjologii, zwiększy liczbę pacjentów z Wrocławia, którym będzie można pomoc wykorzystując najnowocześniejszą aparaturę medyczną i umiejętności personelu medycznego. Ale to nie koniec działań w szpitalu im. T. Marciniaka, w tym roku realizowana będzie kolejna inwestycja wynosząca 8 milionów zł na utworzenie kolejnej sali, by móc nieść pomoc jeszcze większej liczbie pacjentów z Dolnego Śląska. Chcemy, żeby szpital im. T. Marciniaka stał się ważnym Ośrodkiem Interwencji Sercowo-Naczyniowej.

    Lekarze mogą obsługiwać nowy aparat z poziomu panelu dotykowego (specjalny tablet zamontowany do stołu pacjenta) wybierając różne aplikacje w zależności od potrzeb klinicznych.

    Jak podkreśla dr hab. Joanna Jaroch, prof. PWr, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologii w szpitalu im. Marciniaka:Nowoczesny aparat po pierwsze zapewnia skrócenie czasu badań do minimum i ograniczenie zużycia środka cieniującego, a także, co bardzo ważne, zmniejszenie dawki promieniowania absorbowanej przez pacjenta i operatorów. Teraz lekarz może wykonywać skomplikowane zabiegi w zdecydowanie krótszym czasie. A dla pacjenta krótszy czas na sali zabiegowej to po prostu mniej stresu.

    W nowej sali wykonywane będą zabiegi z zakresu elektrofizjologii i elektroterapii: m.in. ablacje klasyczne, krioizolacje żył płucnych, ablacje z wykorzystaniem systemu elektroanatomicznego 3D, w tym u pacjentów z tzw. ,,burzą elektryczną” czyli w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Na sali będzie można również wszczepiać pacjentom różne układy stymulujące serca (m.in. rozruszniki, czy kardiowertery-defibrylatory).

    Dr Rafał Wyderka, z-ca lekarza kierującego Oddziałem Kardiologii, szef Pracowni Hemodynamiki, Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca: - Innowacyjne rozwiązania zastosowane w aparacie przekładają się na szereg korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza wykonującego zabieg – ocenia. - Możemy oferować pacjentom najnowocześniejsze formy terapii zaburzeń rytmu i przewodnictwa serca. Ponadto zwiększa się zdecydowanie bezpieczeństwo samego zabiegu.

    Warto podkreślić, że zarówno pacjent jak i personel medyczny obecny na sali zabiegowej, otrzymują zdecydowanie niższą dawkę promieniowania. Redukcja dawki może sięgać nawet 50%.

    Katarzyna Kapuścińska, dyrektor szpitala im. Marciniaka: To już drugi z zaplanowanych III etapów budowy Ośrodka Interwencji Sercowo-Naczyniowych w naszym szpitalu.Aktualnie choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego ważne jest inwestowanie w innowacyjny sprzęt, aby zapewnić naszym pacjentom dostęp do nowoczesnych i bezpiecznych metod leczenia.

    Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył na nową pracownię – sprzęt i adaptację pomieszczeń ponad 8 mln zł. W tym 370 tys. zł to środki własne szpitala. Kolejnym etapem rozbudowy Ośrodka Interwencji Sercowo-Naczyniowych jest stworzenie tzw. pracowni hybrydowej, w której będzie można wykonywać różnego rodzaju procedury kardiologiczne.

    Czytaj Więcej o: Nowy aparat do elektrofizjologii
  • Komunikat wyróżnione

    Uprzejmie informujemy, że dzień 08 stycznia 2024r. (poniedziałek)

    w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka –

    Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu

    jest dniem wolnym od pracy

    (wyznaczonym za przypadający w sobotę 06 stycznia 2023r. dzień świąteczny)

    W związku z powyższym administracja szpitala, sekretariaty oddziałów, poradnie specjalistyczne, rejestracje i pracownie diagnostyczne będą w tym dniu NIECZYNNE.

    Czytaj Więcej o: Komunikat
  • Nowy program lekowy „Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi” B.101 wyróżnione

    Nowy program lekowy „Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi” B.101

    Oddział Kardiologii rozpoczął realizację programu lekowego, finansowanego ze środków NFZ, „Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi” B.101
    W programie B.101 stosowana jest nowoczesna metoda leczenia pacjentów ze znacznie podwyższonym stężeniem cholesterolu.
    Program dedykowany jest osobom z hipercholesterolemią rodzinną oraz pacjentom, którzy w ciągu ostatnich 2 lat przebyli zawał serca i mimo stosowania diety oraz leków obniżających poziom cholesterolu mają stężenie cholesterolu LDL powyżej 100mg/dl.
    Pod adresem www.b101.pl/start znajduje się platforma wspierająca lekarzy przy wstępnej ocenie kwalifikacji do programu. Dodatkowo dzięki platformie pacjent może odnaleźć ośrodek, objęty programem B.101 najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

    Zapraszamy do współpracy.

    Kontakt: Sekretariat Oddziału Kardiologii, tel. 71-3064702

    Czytaj Więcej o: Nowy program lekowy „Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi” B.101