Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Artykuły

 • UWAGA! ZAPRASZAMY NA KOLEJNĄ PORCJĘ BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH wyróżnione

  Nasi specjaliści - kardiolodzy i neurolodzy wspólnie z lekarzami z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego będą wykonywać badania i konsultować pacjentów w ramach kampanii społecznej w sobotę (9 września) na Stadionie Olimpijskim przy ul. Paderewskiego 35.
  Spis bezpłatnych konsultacji oraz szczegóły akcji poniżej. Zapraszamy!

  Czytaj Więcej o: UWAGA! ZAPRASZAMY NA KOLEJNĄ PORCJĘ BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH
 • NASI NEUROLODZY PODALI KOLEJNEMU NOWORODKOWI LEK NA SMA wyróżnione

  Nasz mały pacjent trafił na Oddział Neurologii Dziecięcej na początku sierpnia. To już drugie dziecko, które w naszym szpitalu otrzymało terapię genową – preparat Zolgensma – najdroższy lek stosowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA).
  Po podaniu leku dziecko czuje się dobrze. Po całej procedurze zostało przewiezione na Oddział Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Gromkowskiego w celu obserwacji. Szybka diagnostyka i kwalifikacja do podania Zolgensma były możliwe dzięki programowi przesiewowemu w kierunku SMA.
  W Polsce nowy lek refundowany jest od września 2022 roku i wprowadzony dla dzieci do 6 miesiąca życia, u których zdiagnozowano SMA w badaniach przesiewowych. Zolgensma podana w okresie przedobjawowym jest w stanie zapobiec wystąpieniu objawów choroby w znakomitej większości przypadków.

  Czytaj Więcej o: NASI NEUROLODZY PODALI KOLEJNEMU NOWORODKOWI LEK NA SMA
 • UWAGA! Zapraszamy do udziału w programie skierowanym do absolwentów pielęgniarstwa. wyróżnione

  Program rozwoju zawodowego trwa 3 miesiące i jest dedykowany absolwentom, którzy stawiają „pierwsze kroki” w zawodzie pielęgniarki/ pielęgniarza. Celem programu jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania zadań w wybranym obszarze, zgodnie ze standardami obowiązującymi w naszym szpitalu.

  Co oferuje program:

  • możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego;

  • możliwość wizyty w oddziałach szpitalnych przed podjęciem pracy

  • wsparcie opiekuna podczas 3-miesięcznego programu;

  • szkolenia podczas programu;

  • możliwość ubiegania się o dofinansowanie podnoszenia kwalifikacji zawodowych;

  • stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę;

  • pracę w nowym obiekcie o wysokim standardzie;

  • pracę w zespole doświadczonych pielęgniarek i lekarzy oraz okazję do rozwoju w dynamicznym otoczeniu ;

  • konkurencyjne wynagrodzenie;

  • dofinansowanie z ZFŚS, m.in. karty MultiSport, wczasy pod gruszą;

  • przyjazną atmosferę w pracy.

  Do programu zapraszamy absolwentki/absolwentów studiów na kierunku pielęgniarstwo, którzy posiadają dyplom i aktualne prawo wykonywania zawodu oraz chcą rozwijać kompetencje zawodowe.

  Oferty (CV i list motywacyjny) zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych - prosimy składać za pomocą poniższego przycisku "Aplikuj" pod linkiem:

  http://szpital-marciniak.wroclaw.pl/bip/a,1430,program-rozwoju-zawodowego-dla-absolwentow-pielegniarstwa-2023

  Czytaj Więcej o: UWAGA! Zapraszamy do udziału w programie skierowanym do absolwentów pielęgniarstwa.
 • Nowa poradnia dla chorych na Parkinsona wyróżnione

  W ramach Poradni Neurologicznej konsultujemy pacjentów na wszystkich etapach choroby Parkinsona oraz zajmujemy się kwalifikacją do leczenia jej zaawansowanej postaci. Oddział Neurologii dysponuje także możliwością zastosowania terapii infuzyjnych w ramach programu lekowego.

  Choroba Parkinsona należy dziś do najczęstszych schorzeń zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego. Występuje nawet u 60-70 tys. osób w Polsce. Zwykle kojarzona jest z ogólnym spowolnieniem (bradykinezją), sztywnością mięśniową, drżeniem spoczynkowym oraz z zaburzeniami chodu i równowagi. Ponadto na obraz choroby składają się również tzw. zaburzenia pozaruchowe, do których zaliczamy m. in.: utratę węchu, zaburzenia snu, lęk, depresję, zaparcia, hipotonię oraz spadki ciśnienia tętniczego w pozycji stojącej.
  W zaawansowanym stadium Parkinson prowadzi do niepełnosprawności, która znacznie utrudnia pacjentom codzienne funkcjonowanie. Istotne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniej terapii.
  Najczęściej pierwsze objawy ruchowe występują u pacjentów po 50 roku życia, niemniej choroba może pojawić się także u osób młodszych. - Aktualnie nie istnieje leczenie przyczynowe, a choroba ma charakter postępujący. Jednak właściwe postawienie rozpoznania pozwala na podjęcie u chorego skutecznej objawowej farmakoterapii, pozwalającej przez stosunkowo długi czas utrzymać sprawność – tłumaczy lek. Mirosław Brodowski, specjalista neurolog z Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym. – Potem, gdy odpowiedź na doustne leczenie farmakologiczne może stać się coraz bardziej nieprzewidywalna, pojawiają się tzw. fluktuacje ruchowe i dyskinezy (ruchy mimowolne). Należy wówczas rozważyć możliwość zastosowania tzw. zaawansowanych metod leczenia: głębokiej stymulacji mózgu (DBS) lub terapii infuzyjnych – dodaje neurolog.
  Terapie infuzyjne polegają na podskórnym podawaniu wlewu apomorfiny oraz dojelitowego wlewu leków – lewodopy z karbidową.
  Leczenie chorych na każdym etapie trwania choroby oraz kwalifikacja do w/w metod leczenia zaawansowanej choroby odbywa się w nowej Poradni Leczenia Choroby Parkinsona w naszym szpitalu. Pacjentów konsultują specjaliści neurolodzy - lek. Łukasz Cieśla i lek. Mirosław Brodowski.
  Do Poradni Neurologicznej należy mieć skierowanie, które powinno zawierać kod G20 wg ICD-10 (choroba Parkinsona) i ewentualnie adnotację „Poradnia Leczenia Choroby Parkinsona”. Pacjentów pierwszorazowych przyjmujemy w każdą środę w godz. 8:00 – 10:00.

  lek. Mirosław Brodowski, specjalista neurolog będzie konsultował pacjentów z chorobą Parkinsona

  Czytaj Więcej o: Nowa poradnia dla chorych na Parkinsona
 • Zawał, udar – jedna choroba wyróżnione

  Szpital im. Marciniaka oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego organizują akcję profilaktyczną, z której w miesiącach wakacyjnych będą mogli skorzystać mieszkańcy Dolnego Śląska.
  Pierwszy przystanek specjalnego busa, w którym przygotowano gabinety lekarskie jest w Centrum Handlowym Aleja Bielany już 15 lipca od godz. 12:00 do 16:00.
  Akcja profilaktyczna to część kampanii społecznej realizowanej przez szpital im. Marciniaka – „Zawał, udar – jedna choroba”, która dotyczy redukcji ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. W ramach akcji będzie można wykonać USG serca oraz tętnic szyjnych w kierunku wykrywania przedwczesnej miażdżycy. Będzie można również ocenić swój wiek naczyniowy i wiek serca, w myśl zasady: „Człowiek jest tak stary, jak jego naczynia”, na podstawie indywidualnych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. W trakcie konsultacji lekarskiej będzie można dowiedzieć się, jak zmienić swój tryb życia i nawyki, aby zredukować ryzyko zachorowania na choroby naczyń mózgowych i wieńcowych ze szczególnym uwzględnieniem zawału serca i udaru. Konsultacji udzielą specjaliści z Oddziału Kardiologii i Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym.
  Z kolei lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy Kamieńskiego przeprowadzą badania USG piersi. Będzie można także nauczyć się samobadania piersi oraz samobadania jąder przy wykorzystaniu fantomów i trenażerów. Badania te są częścią projektu dotyczącego profilaktyki raka piersi, raka jądra i czerniaka „Czy ten Pan i Pani są poinformowani?”, który realizuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.

  Letnia akcja profilaktyczna obu szpitali realizowana jest z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Kolejny przystanek busa z gabinetami lekarskimi planowany jest na 22 lipca (sobota) przy Zalewie Mietkowskim.
   

   

   

  Czytaj Więcej o: Zawał, udar – jedna choroba
 • UWAGA! Nowy program lekowy dla pacjentów z chorobami neurologicznymi wyróżnione

  Oddział Neurologii rozpoczyna nowy program lekowy dla pacjentów z rzadką chorobą z grupy demielinizacyjnych (NMO). Pierwsze objawy schorzenia występują najczęściej około 40 roku życia i zwykle atakują kobiety.

  NMO to choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym, która objawia się ciężkim zapaleniem nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego.
  Ewa Horoch, neurolog, lekarz kierujący Oddziałem Neurologii z Pododdziałem Udarowym: - Jest to choroba rzadka, ale niestety może wystąpić u osób w różnym wieku. Przebieg pierwszych objawów jest raczej ciężki. NMO objawia się zapaleniem nerwów wzrokowych, a co za tym idzie z zaburzeniami widzenia, zapaleniem rdzenia kręgowego, niedowładami kończyn dolnych i dysfunkcjami ruchowymi – wyjaśnia neurolog. - Choroba na początku była mylona ze stwardnieniem rozsianym, dlatego tutaj konieczna jest dogłębna diagnostyka. Pacjentom wykonujemy rezonans głowy i sprawdzamy obecność przeciwciał przeciw akwaporynie 4.

  Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym wystartował z nowym programem lekowym dla pacjentów z NMO. Program o nazwie B138FM dotyczy nastolatków od 12 roku życia i osób dorosłych ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych oraz rdzenia kręgowego. Stosujemy lek (ENSPRYNG) – SATRALIZUMAB w monoterapii i leczeniu skojarzonym z immunosupresją.


  - Zapraszamy pacjentów po 12 roku życia, u których występują przeciwciała przeciwko akwaporynie 4 – dodaje neurolog Ewa Horoch. - Aktualnie kwalifikujemy pierwszych chorych. Jest to program ministerialny, dlatego trzeba przejść szczegółową kwalifikację i spełnić określone warunki. Terapia to światełko w tunelu dla osób z tym ciężkim rozpoznaniem.

  Programem dla osób z NMO zajmuje się lek. Tamara Niedźwiecka z Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym – tel. 71/306 46 14 (wtorek, środa, czwartek od 8:00 do 15:00).

  Zastosowanie leku jest rekomendowane przez Sekcje Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
  Szpital im. Marciniaka jest jednym z dwóch ośrodków prowadzących ten program na Dolnym Śląsku.

  Czytaj Więcej o: UWAGA! Nowy program lekowy dla pacjentów z chorobami neurologicznymi
 • ŚWIATOWI SPECJALIŚCI OD NOWOTWORÓW NEREK U DZIECI w „MARCINIAKU” wyróżnione

  Nasz szpital od dziś (20 czerwca) będzie gościł 120 lekarzy z całego świata – od Japonii i Argentyny po Europę i USA. Specjaliści zajmujący się leczeniem nowotworów nerek u dzieci spotkają się na sympozjum naukowym Międzynarodowego Towarzystwa Onkologii Dziecięcej (ang. SIOP).

  SIOP RTSG (ang. International Society of Pediatric Oncology, Renal Tumours Study Group) jest jedyną organizacją ogólnoświatową reprezentującą specjalistów z dziedziny nowotworów dziecięcych. Celem SIOP jest przede wszystkim zapewnienie najlepszej opieki i wyników leczenia dzieciom z chorobami nowotworowymi.
  Już po raz trzeci we Wrocławiu odbędzie się doroczne spotkanie naukowe SIOP RTSG. – Spodziewamy się ponad 120 uczestników! – zapowiada prof. Jan Godziński, chirurg dziecięcy, chirurg onkolog, szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka. – To są najlepsi lekarze zajmujący się leczeniem nowotworów nerek u dzieci. Będą u nas głównie specjaliści, którzy biorą udział w programie terapeutycznym „Umbrella”. Mamy przedstawicieli Japonii, USA, całej niemal Europy i Ameryki Południowej. Spotkanie podsumowuje dokonania ostatniego roku i przygotowuje nasze działania na następne lata. Ma to dla nas szczególne znaczenie, bo dotyczy nowotworu będącego klasycznym przykładem sukcesu ostatnich dekad czyli tzw. terapii skojarzonej – chirurgii, chemioterapii i radioterapii w warunkach ścisłej współpracy wielu ośrodków z różnych krajów.

  Jak zapewnia prof. Godziński – wyleczalność nerczaków (nowotwory dziecięce nerek) przekracza dziś około 80 proc. Jednak specjaliści mają nadzieję opracować terapie, które dadzą szansę pozostałym 20 proc. małych pacjentów.
  Spotkanie naukowe w szpitalu im. Marciniaka rozpocznie kurs chirurgii guzów nerek u dzieci oraz warsztaty histopatologów, którzy będą weryfikowali badania mikroskopowe z innych ośrodków. Wykładowcami będą najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie z Europy i USA: m.in. prof. Joerg Fuchs (Tuebingen, Niemcy), prof. Sabine Irtan (Paryż, Francja), prof. Andrew Davidoff (St. Jude, Memphis, USA), prof. Peter Ehrlich (Ann Arbor, USA), dr Kees van de Ven (Utrecht, Holandia), a także prof. Jan Godziński i dr Michał Wróbel, urolog z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej.
  W kolejnych dniach sympozjum (22 i 23 czerwca) w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej potoczą się główne obrady z udziałem interdyscyplinarnego grona międzynarodowych ekspertów oraz młodych, obiecujących badaczy zajmujących się chirurgią, chemioterapią, biologia molekularną, histopatologią, radioterapią i radiologią.
  W organizacji tegorocznego zjazdu Międzynarodowego Towarzystwa Onkologii Dziecięcej (SIOP RTSG) kluczową rolę odgrywa Oddział Chirurgii Dziecięcej, który należy do towarzystwa od wielu lat, a także działa w Europejskiej Sieci Referencyjnej dot. Nowotworów u Dzieci (ang. European Reference Network – Pediatric Cancer – ERN PaedCan). Rola sieci to pomoc mniej doświadczonym krajom i zagranicznym ośrodkom w leczeniu dzieci chorych na nowotwory. Oddział Chirurgii Dziecięcej szpitala im. Marciniaka w ramach sieci zajmuje się głównie leczeniem chirurgicznym najcięższych przypadków nerczaków. Przyjmujemy pacjentów z całej Polski, a nawet innych krajów UE.

  Czytaj Więcej o: ŚWIATOWI SPECJALIŚCI OD NOWOTWORÓW NEREK U DZIECI w „MARCINIAKU”
 • Zespół dziecka maltretowanego - reagujmy na niepokojące sygnały wyróżnione

  O tym, czym jest zespół dziecka maltretowanego i jak powinni reagować lekarze, którzy mają do czynienia z takimi pacjentami – opowiada prof. Jan Godziński, szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka w wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej.


  W głośnej medialnie sprawie 8-letniego Kamila z Częstochowy zawiódł cały system - instytucje wydają się zupełnie bezczynne, czy wręcz bezradne. Chłopiec od miesięcy był katowany przez ojczyma, miał złamania obu rąk i nogi, siniaki, ślady po oparzeniu papierosami. Zmarł na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach w wyniku rozległych, nieleczonych oparzeń różnych części ciała, które celowo spowodował ojczym dziecka.


  prof. Jan Godziński, chirurg dziecięcy, chirurg onkolog, szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej: - Śmierć 8-letniego Kamila to straszny przykład tragedii małego, niewinnego niczemu człowieka. Zawsze nasze obawy budzić powinno spostrzeżenie pourazowych obrażeń na różnym etapie gojenia, a to znaczy, że były one zadawane w różnym czasie. To jest niemal równoznaczne z procesem prowadzącym do tych obrażeń, trwającym dłuższy czas. Zatem możemy sądzić, że nie jest to wypadek, czy incydentalny kłopot z rówieśnikami lub jednorazowy kryzys rodzinny (co chociaż dalekie od akceptacji, winno być kwalifikowane zdecydowanie inaczej), raczej jest to realne prawdopodobieństwo rozciągniętego w czasie procesu katowania dziecka. Pamiętajmy jednak, że takie sugestie mogą mieć ogromne skutki prawne i życiowe. Na pewno aktywny sportowo 13-latek ma prawo mieć różne siniaki na podudziach po nieco zbyt ambitnej grze w meczach w różnym czasie. W takim przypadku siniaki nie powinny budzić naszych obaw, że jest bity. Bardzo ważny w takiej sytuacji – ważniejszy niż w innych dziedzinach medycyny - jest wnikliwy i życzliwy wywiad z pacjentem i jego opiekunami. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sądem, my ratujemy poszkodowanych. A jeśli nasze działania wykroczą nieco w kierunku systemowo-populacyjnej profilaktyki, to tylko lepiej, bo możemy zapobiec tragedii.

  Zachęcamy do lektury całego wywiadu:
  https://gazetawroclawska.pl/zespol-dziecka-maltretowanego-prof-jan-godzinski-ze-szpitala-im-t-marciniaka-we-wroclawiu-nie-bagatelizujmy-ran-i-siniakow/ar/c14-17618389

  Czytaj Więcej o: Zespół dziecka maltretowanego - reagujmy na niepokojące sygnały
 • Razem dla transplantacji wyróżnione

  Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka we Wrocławiu był ostatnim przystankiem tegorocznego „Rajdu dla transplantacji”. We Wrocławiu rowerzyści wyruszyli spod Urzędu Marszałkowskiego i zakończyli rajd pod szpitalem przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa. Dołączył do nich m.in. Marcin Krzyżanowski. Wydarzenie stanowiło inaugurację nowej kampanii informacyjnej dotyczącej transplantacji narządów sfinansowanej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

  Rajd rowerowy przez całą Polskę to inicjatywa Fundacji im. Bartka Kruczkowskiego „ORGANIŚCI” założonej przez Jolantę Kruczkowską, matkę zmarłego Bartka, którego narządy uratowały życie 6 innych osób. Głównym celem fundacji jest propagowanie idei transplantacji oraz świadomego dawstwa narządów i tkanek oraz wsparcie pacjentów czekających na przeszczep i ich bliskich. Trasa tegorocznego rajdu rozpoczęła się 30 maja w Krakowie. Następne na trasie były miasta: Olkusz, Katowice, Zabrze, Kędzierzyn-Koźle, Opole i Oława. 4 czerwca rajd zakończył się we Wrocławiu. Łącznie rowerzyści pokonali 400 km.

  - Staramy się uświadamiać, uwrażliwiać i zachęcać do rozmów na temat donacji w gronie rodziny i przyjaciół. Często bowiem przeszczep jest jedyną metodą leczenia ratującą życie pacjenta. Dlatego do udziału w rajdach zapraszamy również osoby po przeszczepiemówi Jolanta Kruczkowska z Fundacji „ORGANIŚCI”.

  W wydarzeniu, które odbyło się przed głównym wejściem do Szpitala im. Marciniaka wzięli udział uczestnicy akcji – czyli osoby po przeszczepach, także z Wrocławia i Dolnego Śląska. Wśród nich pacjentka po jednoczasowym przeszczepie serca i nerki. Członkowie akcji, a także eksperci zajmujący się transplantacją podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami. W szpitalu im. Marciniaka w ubiegłym roku przeprowadzono 4 pobrania wielonarządowe (od dawców ze stwierdzoną śmiercią mózgu), które uratowały życie 20 osób. W tym roku szpital miał 5 dawców, a każdy z nich oddał 7 organów.

  - Narodowy Fundusz Zdrowia wspiera mądre, medyczne inicjatywy. Wynika to z naszej strategii. Rajd dla transplantacji zorganizowany przy udziale Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego i Szpitala im. T. Marciniaka we Wrocławiu, to właśnie taka dobra inicjatywa – mówi Filip Nowak Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

  Kampania informacyjna

  Wydarzenie było inauguracją nowej kampanii informacyjnej realizowanej przez Szpital im. Marciniaka dotyczącej transplantacji narządów, której kluczowe działania zaplanowano na jesień bieżącego roku. Kampania zostanie zrealizowana przy wsparciu finansowym Województwa Dolnośląskiego.

  - Założeniem kampanii jest rozwój świadomości mieszkańców Dolnego Śląska na temat ogromnego znaczenia transplantacji narządów jako metody, która umożliwia ratowanie zdrowia i życia ludzi. Kampania ma zachęcać do rozmów na ten temat oraz podejmowania przez Dolnoślązaków świadomych decyzji w kwestii oddawania narządów mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

  W Polsce pogłębia się problem niewystarczającej liczby transplantacji w stosunku do istniejącego zapotrzebowania. Zgodnie z opublikowanymi w 2022 roku informacjami przygotowanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli: w Polsce w latach 2016-2020 wskaźnik donacji narządów systematycznie spadał.

  Celem kampanii jest poprawa świadomości na temat ogromnego znaczenia transplantacji narządów jako metody, która umożliwia ratowanie zdrowia i życia ludzi. Kampania ma na celu ponadto przybliżenie Dolnoślązakom aktualnego stanu prawnego oraz procedur dotyczących transplantacji, a także sprawienie, iż kwestia zgody na oddanie narządów po śmierci stanie się tematem rozmów między bliskimi.

   

  Czytaj Więcej o: Razem dla transplantacji