Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

INNOWACYJNY ZABIEG USUNIĘCIA GUZA NERKI

Zespół urologów ze Szpitala im. Marciniaka wykonał oszczędzający zabieg usunięcia guza nerki z zastosowaniem śródoperacyjnego USG z kontrastem (CEUS). To wciąż innowacyjna metoda wymagająca zarówno umiejętności i doświadczenia samych lekarzy jak i odpowiedniego sprzętu diagnostycznego.

- Zabieg się udał, a najważniejsze jest to, że dzięki nowoczesnej metodzie, młoda pacjentka zachowała nerkę – mówi dr Zenona Jabłońska, ordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w szpitalu im. Marciniaka.
Czterdziestoletnia pacjentka zgłosiła się do Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej z podejrzeniem nowotworu nerki. Niestety zmiana była zlokalizowana wewnątrznerkowo, blisko głównych naczyń krwionośnych. Dodatkowo guz nie był wystarczająco widoczny w standardowych badaniach obrazowych. Kobiecie groziło całkowite usunięcie nerki. - Ze względu na młody wiek pacjentki i chęć zachowania narządu, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie operacji usunięcia samego guza – wyjaśnia dr Jabłońska. - Jednakże w tym przypadku wystąpiły trudności w uwidocznieniu i dokładnym zlokalizowaniu zmiany metodami standardowymi, dlatego jedyną szansą było zastosowanie śródoperacyjnego USG z podaniem kontrastu, tzw. CEUS*.

Pacjentka po zabiegu czuje się dobrze. Została już wypisana do domu. Teraz czeka ją dalsze leczenie w zależności od wyniku badania histopatologicznego.

*CEUS (z ang. contrast enhanced ultrasound) jest badaniem ultrasonograficznym, podczas którego zwykle dożylnie podaje się pacjentowi specjalny kontrast w celu uwidocznienia struktur narządowych, które są niewystarczająco widoczne lub scharakteryzowane w standardowym USG, a nawet innych badaniach obrazowych takich jak: tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny. Najczęściej CEUS wykorzystuje się w diagnostyce wątroby, w dalszej kolejności nerki, trzustki, protez naczyniowych aorty oraz inne narządów wewnętrznych.

lek. Radosław Piszczek i lek. Arnold Karbowski, urolodzy z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej podczas zabiegu