Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Aktualności

Artykuły

  • Lekarze z Oddziału Kardiologii wykonali skomplikowany zabieg CHIP


    W czerwcu kardiolodzy - dr Rafał Wyderka, dr Radosław Wontor, dr Dawid Ilnicki wraz z zespołem - wykonali bardzo skomplikowany zabieg pełnej rewaskularyzacji naczyń wieńcowych u pacjenta z niską frakcją wyrzutu lewej komory i ciężką stenozą zastawki aortalnej.
    Na konsylium heart teamu (grupa specjalistów kardiologów i kardiochirurgów) pacjent został zdyskwalifikowany od klasycznej operacji kardiochirurgicznej z uwagi na zbyt duże ryzyko. W związku z tym, lekarze postanowili, że pacjent zostanie poddany zabiegowi wszczepienia sztucznej zastawki aortalnej metodą przezskórną (TAVI).
    Dr Rafał Wyderka, z-ca lekarza kierującego Oddziałem Kardiologii w szpitalu im. Marciniaka: - Aby jednak do tego zabiegu mogło dojść, najpierw należało naprawić choremu naczynia wieńcowe, zwłaszcza proksymalne odcinki prawej i lewej tętnicy wieńcowej. I właśnie ten etap zaplanowanego leczenia był najtrudniejszy i najbardziej ryzykowny. W kardiologii takie zabiegi noszą nazwę CHIP – Complex High- Risk Indicated Procedure – wyjaśnia kardiolog.
    Lekarze najpierw poszerzyli zwężoną zastawkę aortalną, a następnie wprowadzili przez nią do komory pompę o nazwie Impella CP, która miała wspomagać serce podczas poszerzania i stentowania naczyń wieńcowych. Istniało ryzyko, że bez tego urządzenia pacjent mógłby nie przeżyć tak skomplikowanego i długotrwałego zabiegu. Dopiero wówczas przystąpiono do poszerzania bardzo uwapnionych, zmienionych miażdżycowo naczyń wieńcowych. - Zmiany były tak mocno skalcyfikowane i zwężone, że do ich poszerzania użyto specjalnych wierteł, balonów tnących i balonów działających na zasadzie litotrypsji – opisuje dr Rafał Wyderka.
    Po niemal 5 godzinach zabiegu, pacjent z naprawionymi naczyniami wieńcowymi wrócił do Pododdziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej. Po hospitalizacji wrócił do domu. Aktualnie oczekuje na zabieg TAVI, który nie będzie już obarczony tak wysokim ryzykiem.
    Całemu zespołowi serdecznie gratulujemy!

     

    Czytaj Więcej o: Lekarze z Oddziału Kardiologii wykonali skomplikowany zabieg CHIP
  • Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.

    Szanowni Państwo,

    Zbliżające się wakacje to okres, w którym do punktów krwiodawstwa zgłasza się mniej krwiodawców, niż w innych miesiącach. Tymczasem z powodu zwiększonego ruchu na drogach przybywa rannych, którym krew często ratuje życie. Dodatkowo w związku sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, zapotrzebowanie na krew jest ogromne, dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już po raz 31. organizuje akcję oddawania krwi. Zostanie ona przeprowadzona w najbliższą środę, 23 czerwca br. na parkingu przed siedzibą Urzędu przy Wybrzeżu J. Słowackiego 12-14, w godzinach 9:00-13:00. Krew będzie można oddać w specjalnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

    Zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie urzędowej akcji krwiodawczej wśród Pracownic i Pracowników. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, potrzebni są dawcy wszystkich grup krwi, a szczególnie: A Rh-, A Rh+, B Rh-, O Rh-, O Rh+ .

    Dzięki naszej akcji zapasy krwi w dolnośląskich szpitalach powiększą się! 

    Podczas akcji obowiązywać będą dodatkowe procedury wdrożone na czas epidemii koronawirusa, aby krwiodawcy byli w odpowiedni sposób chronieni.

    Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, po lekkostrawnym posiłku. Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

    Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu informuje równocześnie, że krew można oddawać nie tylko podczas takich akcji wyjazdowych jak ta planowana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ale także stacjonarnie w siedzibie i oddziałach RCKiK we Wrocławiu, Głogowie, Legnicy i Lubinie.

    Czytaj Więcej o: Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.
  • Szczepienia wyróżnione

    Szczepienia są najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Mimo wysokiego profilu bezpieczeństwa, szczepienia są jednak związane z pewnym ryzykiem działań niepożądanych.

    Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych zapewnia uzyskanie rekompensaty w przypadku doznania poważnych działań niepożądanych po podaniu szczepień ochronnych i szczepień przeciwko COVID-19.

    Jak złożyć wniosek: https://www.gov.pl/web/rpp/jak-zlozyc-wniosek

     

    Czytaj Więcej o: Szczepienia
  • Dr Szymon Kołacz na Zjeździe Chirurgów Plastycznych w Kolumbii wyróżnione

    Lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Plastycznej naszego szpitala, dr Szymon Kołacz, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, był prelegentem na konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS). Coroczny zjazd chirurgów plastycznych odbył się w Cartagenie w Kolumbii. Kongres poświęcony był najnowszym badaniom naukowym, innowacjom oraz technikom poprawiającym bezpieczeństwo pacjentów w estetycznej chirurgii plastycznej.

    Dr Kołacz wygłosił wykład na temat operacji wklęsłych brodawek sutkowych, które są problemem dotykającym nawet do 10% kobiet. Jest to wada wrodzona, która nie tylko powoduje zaburzenia estetyczne, ale może także utrudniać karmienie piersią, zapalenia, problemy z utrzymaniem higieny czy wpływać negatywnie na samoocenę pacjentek. Wystąpienie naszego specjalisty spotkało się z żywym i bardzo pozytywnym przyjęciem.

    Serdecznie gratulujemy dr. Szymonowi Kołaczowi prestiżowego wystąpienia i życzymy dalszych sukcesów.

    ISAPS

    Czytaj Więcej o: Dr Szymon Kołacz na Zjeździe Chirurgów Plastycznych w Kolumbii
  • PROF. JAN GODZIŃSKI PRELEGENTEM NA ZJEŹDZIE CHIRURGÓW DZIECIĘCYCH W USA wyróżnione

    Szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej naszego szpitala był prelegentem konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych (APSA). W mieście Phoenix w Arizonie odbył się właśnie coroczny zjazd chirurgów dziecięcych – tym razem połączony z kongresem Międzynarodowego Towarzystwa Dziecięcej Chirurgii Onkologicznej (IPSO). Prelegentem podczas wydarzenia był prof. Jan Godziński, chirurg dziecięcy i chirurg onkolog.
    Tematem wiodącym spotkania specjalistów były różnice w postępowaniu chirurgicznym w przypadkach nowotworów dziecięcych po obu stronach Atlantyku oraz argumenty za wybranymi sposobami postępowania.
    Nasz ekspert mówił m.in. o "chirurgii nowotworów nerek po wstępnej chemioterapii, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych i obniża stadia kliniczne".

    Prof. Jan Godziński: - Takie postępowanie kliniczne umożliwia zaoszczędzenie nerki nawet u 15 proc. pacjentów – wyjaśnia szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka. - Odebrałem dużo pozytywnych komentarzy ze ze strony Amerykanów z deklaracją chęci bezpośredniej współpracy naukowej i klinicznej – dodaje.

    Warto przypomnieć, że nasz szpital jest ośrodkiem referencyjnym ERN (Europejska Sieć Referencyjna) w dziedzinie onkologii dziecięcej – ang. ERN PaedCan. i jednocześnie ściśle współpracuje z międzynarodowym programem leczenia guzów nerek u dzieci (ang. SIOP-RTSG ). Prof. Godziński jest przewodniczącym komitetu chirurgicznego w tych badaniach. Jesteśmy zaledwie jednym z kilku ośrodków w Polsce, które zajmują się nowotworami pediatrycznymi.
    Oddział prowadzony przez prof. Godzińskiego operuje dzieci z całej Polski, a nawet z innych krajów europejskich. Rocznie to około 200-400 pacjentów. Chodzi głównie o dzieci ze skomplikowanymi guzami nerek.
    Idea Europejskiej Sieci Referencyjnej jest taka, żeby mali pacjenci z rzadkimi i trudnymi przypadkami nowotworów byli konsultowani i jeśli jest taka potrzeba operowani i leczeni w ośrodkach z dużym doświadczeniem. Sieć ERN PaedCan ma zapewnić najlepsze możliwe leczenie dzieciom z nowotworami w państwach UE niezależnie od tego, w jakiej części Europy mieszkają.

    Czytaj Więcej o: PROF. JAN GODZIŃSKI PRELEGENTEM NA ZJEŹDZIE CHIRURGÓW DZIECIĘCYCH W USA
  • Dzieci - Dzieciom wyróżnione

    Gala Konkursu Plastycznego w Szpitalu im. Marciniaka

    W naszym szpitalu odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu plastycznego "Kraina Moich Marzeń", zorganizowanego we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Marszałkowskiego oraz Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną. Konkurs, skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych na terenie Dolnego Śląska, zgromadził ponad 2000 prac, z których część już ozdabia nasze korytarze. Głównym celem konkursu było zachęcenie młodych ludzi do działań charytatywnych na rzecz szpitali i innych instytucji pomocowych. Oprócz nagród w poszczególnych kategoriach, przyznano także 9 wyróżnień. Po gali uczestnicy, wraz z rodzicami i nauczycielami, mieli okazję wziąć udział w kursie pierwszej pomocy oraz zobaczyć wnętrze ambulansu. Gratulacje dla laureatów i wszystkich uczestników konkursu! Dziękujemy za uśmiech jaki pojawia się na twarzy naszych pacjentów, gdy oglądają galerię prac.

    Czytaj Więcej o: Dzieci - Dzieciom
  • Neuroradiolodzy ze szpitala im. Marciniaka uratowali nastolatkę z udarem wyróżnione

    Lekarze z Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej szpitala im. Marciniaka wykonali pierwszą na Dolnym Śląsku trombektomię u nastoletniej dziewczynki. Udary zdarzają się u dzieci rzadziej niż u dorosłych, ale są trudniejsze do zdiagnozowania.

    Neuroradiolodzy ze szpitala im. Marciniaka podkreślają, że życie 16-latki było poważnie zagrożone. – Dlatego tak ważna jest szybka i trafna diagnoza – mówi dr n. med. Katarzyna Lubkowska z Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej, która wykonała zabieg trombektomii u pacjentki. – Brawa należą się także pediatrom ze szpitala powiatowego w Kępnie, którzy szybko przekazali dziewczynkę do szpitala, w którym mógł być wykonany zabieg. W przypadku udarów czas jest kluczowy – dodaje.

    16-letnia dziewczynka trafiła na dziecięcy SOR w szpitalu im. Marciniaka z ostrym niedowładem prawej strony ciała. Nie mogła mówić. W oddziale pediatrycznym w Kępnie wykonano wstępne badania, z których wynikało, że nastolatka ma ostre zmiany niedokrwienne. Na tutejszym SOR-e potwierdziła się diagnoza, że to udar.

    Po zabiegu trombektomii (zabieg polegający na usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego, metoda o dużej skuteczności) w Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej, nastolatka trafiła na Oddział Neurologii Dziecięcej tutejszego szpitala. Dzięki zastosowanemu leczeniu i późniejszej rehabilitacji, dziewczynka jest aktualnie w bardzo dobrym stanie. Jest pod kontrolą lekarzy neurologów.

    W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Choroba może więc wystąpić u około 60-70 tys. osób. Zachorować mogą wszyscy – osoby młode, starsze, a nawet dzieci. Udary u dzieci zdarzają się statystycznie rzadziej niż u dorosłych, ale są trudniejsze do zdiagnozowania lub są mylone z innymi chorobami, choć objawy są podobne.

    Dr Dorota Cichosz, neurolog z Oddziału Neurologii Dziecięcej: - Przyczyny udaru u dzieci są często inne niż u dorosłych. Zdarza się, że nie udaje się ustalić jednoznacznej przyczyny ich wystąpienia. U dzieci do czynników ryzyka należą m.in. choroby serca, zaburzenia i choroby hematologiczne, zapalenia naczyń, schorzenia reumatologiczne, choroby genetyczne i metaboliczne – wyjaśnia. – Jednak przebieg udaru u dzieci i u osób dorosłych jest podobny.

    W przypadku udaru niedokrwiennego (ok. 80 proc. wszystkich udarów) dostępna jest skuteczna terapia, która pozwala zminimalizować lub całkowicie wyeliminować deficyt neurologiczny u pacjenta.

    Zespół specjalistów szpitala im. Marciniaka wykonuje trombektomię od lat. Tutejsza Pracownia Angiografii wykonała ten skomplikowany zabieg jako pierwsza na Dolnym Śląsku. Szpital ma wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem w leczeniu udarów, dysponuje też świetnie wyposażoną w nowoczesny sprzęt Pracownią Neuroradiologii Zabiegowej oraz zapewnia terapię pacjentom po udarach na Oddziale Rehabilitacji.

    WARTO WIEDZIEĆ

    Skuteczne leczenie pacjentów z udarami wymaga współpracy wielu specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, ratowników ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, neurologów, radiologów i neuroradiologów, techników, a nawet w niektórych przypadkach neurochirurgów. Od kilku lat nasz zespół zdobywa międzynarodowe nagrody przyznawane przez organizację ESO Angels. Szpital otrzymał już m.in. platynowy i najwyższy - diamentowy status właśnie za błyskawiczne udzielenie pomocy pacjentom w ostrej fazie udaru. W tym samym czasie taki status zdobyły jedynie trzy ośrodki w Polsce. ESO Angels to inicjatywa, która ma za cel optymalizowanie parametrów pozwalających na jak najszybsze udzielenie pomocy chorym z udarem.

    NIE BAGATELIZUJ OBJAWÓW!

    Należy niezwłocznie wezwać pogotowie jeśli wystąpią u nas lub u naszych bliskich takie objawy jak: niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (np. opadanie kącika ust), niedowład lub częściowe porażenie rąk lub nóg, bełkotliwa mowa, zaburzenia widzenia, czy zawroty głowy i utrata równowagi.

    Rozmowa z dr Katarzyną Lubkowską, neuroradiologiem interwencyjnym

    Wykonała Pani zabieg trombektomii u 16-latki. Jak zdiagnozowano u niej udar?

    dr Katarzyna Lubkowska z Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej: - Dziewczynka trafiła pierwotnie do ośrodka ościennego, w którym nie ma możliwości wykonywania takich zabiegów. Dzięki czujności tamtejszych pediatrów z izby przyjęć, bardzo szybko została przekazana do nas z podejrzeniem udaru. Miała typowe objawy udaru niedokrwiennego, m.in. prawostronny niedowład, afazję czyli trudności z mówieniem, rozumiała polecenia, ale nie była w stanie odpowiedzieć. Wykonaliśmy pogłębioną diagnostykę obrazową i w trybie pilnym trafiła do naszej Pracowni. Okazało się, że u dziewczynki wystąpił udar mózgu z zamknięciem dużego naczynia i została zakwalifikowana do trombektomii, czyli zabiegu udrożnienia tego naczynia.

    Jako neuroradiolog interwencyjny, jak często wykonuje Pani zabiegi trombektomii u dzieci?
    Właściwie muszę przyznać, że był to nasz pierwszy taki przypadek. Sądzę, że wykonaliśmy trombektomię u dziecka jako pierwsi na Dolnym Śląsku. Wynika to z tego, że udary u dzieci zdarzają się dużo rzadziej niż u dorosłych, a udary dorosłych to nasza codzienność. Niestety udary występują teraz bardzo często, ale u dorosłych jest to związane ze starzeniem się naczyń i procesami miażdżycowymi. U młodszych pacjentów te patologie są rzadsze, a po drugie są trudniejsze do zdiagnozowania. U dziecka nie zawsze w pierwszej kolejności myślimy o tym, że przyczyną objawów prezentowanych przez pacjenta, jest właśnie udar. Zdarza się więc, że dzieci trafiają do naszego ośrodka zbyt późno, żeby przeprowadzić leczenie przyczynowe. W tym przypadku, lekarze z Kępna naprawdę szybko i skutecznie zadziałali. Warto dodać, że mamy chyba jedyny we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku tak duży oddział neurologiczny dla dzieci.

    Jak czuje się pacjentka po zabiegu?
    Proszę pamiętać, że trafiła do nas z głębokim deficytem neurologicznym, w ogóle nie mówiła, miała niedowład kończyn. Sytuacja była poważna i jej życiu zagrażało niebezpieczeństwo. Po kilku miesiącach od zabiegu była na kolejnej wizycie kontrolnej i mogę zapewnić, że wróciła do pełnej sprawności.

    Czytaj Więcej o: Neuroradiolodzy ze szpitala im. Marciniaka uratowali nastolatkę z udarem
  • Kompleksowe leczenie obrzęków...

    Kompleksowe leczenie obrzęków limfatycznych w szpitalu im. Marciniaka

     

    Problem obrzęków limfatycznych w Polsce dotyka co najmniej pół miliona osób. Najczęstszą

    przyczyną ich powstania u pacjentów w krajach rozwiniętych, jest następstwo leczenia

    onkologicznego. Skuteczniejsze leczenie onkologiczne skojarzone z limfadenektomią, czyli

    usunięciem węzłów chłonnych i radioterapią, prowadzi do wzrostu liczby chorych dotkniętych

    obrzękiem limfatycznym.

     

    Niestety w Polsce brakuje ośrodków, które zajmowałaby się leczeniem obrzęku

    limfatycznego. Mała świadomość oraz brak zorganizowanej opieki powoduje, że znaczna

    część pacjentów pozostaje bez leczenia.

     

    Oddział Chirurgii Plastycznej w szpitalu im. Marciniaka zajmuje się kompleksowym

    leczeniem obrzęków limfatycznych. Dotychczas przeprowadzaliśmy zabiegi liposukcji

    obrzęku limfatycznego metodą. Brorsona. Aktualnie poszerzamy ofertę dla pacjentów o innowacyjne zabiegi mikrochirurgiczne, czyli połączenia żylno-limfatyczne.

     

    - Dzięki możliwości diagnostyki naczyń limfatycznych przy pomocy indocyjaniny zielonej

    jesteśmy w stanie dokładnie zobrazować siatkę naczyń limfatycznych, a dzięki temu w

    późniejszym etapie zadecydować o możliwości zabiegu mikrochirurgicznego – mówi dr Korneliusz Wójcik, specjalista Oddziału Chirurgii Plastycznej

    - Niewiele ośrodków w Polsce przeprowadza tego typu zabiegi, stajemy się właśnie jednym

    z nich, z czego jesteśmy niezmiernie dumni – dodaje.

    Czytaj Więcej o: Kompleksowe leczenie obrzęków...