Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Aktualności

Artykuły

 • Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.

  Szanowni Państwo,

  Zbliżające się wakacje to okres, w którym do punktów krwiodawstwa zgłasza się mniej krwiodawców, niż w innych miesiącach. Tymczasem z powodu zwiększonego ruchu na drogach przybywa rannych, którym krew często ratuje życie. Dodatkowo w związku sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, zapotrzebowanie na krew jest ogromne, dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już po raz 31. organizuje akcję oddawania krwi. Zostanie ona przeprowadzona w najbliższą środę, 23 czerwca br. na parkingu przed siedzibą Urzędu przy Wybrzeżu J. Słowackiego 12-14, w godzinach 9:00-13:00. Krew będzie można oddać w specjalnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

  Zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie urzędowej akcji krwiodawczej wśród Pracownic i Pracowników. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, potrzebni są dawcy wszystkich grup krwi, a szczególnie: A Rh-, A Rh+, B Rh-, O Rh-, O Rh+ .

  Dzięki naszej akcji zapasy krwi w dolnośląskich szpitalach powiększą się! 

  Podczas akcji obowiązywać będą dodatkowe procedury wdrożone na czas epidemii koronawirusa, aby krwiodawcy byli w odpowiedni sposób chronieni.

  Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, po lekkostrawnym posiłku. Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu informuje równocześnie, że krew można oddawać nie tylko podczas takich akcji wyjazdowych jak ta planowana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ale także stacjonarnie w siedzibie i oddziałach RCKiK we Wrocławiu, Głogowie, Legnicy i Lubinie.

  Czytaj Więcej o: Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.
 • UWAGA! ZAPRASZAMY NA KOLEJNĄ PORCJĘ BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH wyróżnione

  Nasi specjaliści - kardiolodzy i neurolodzy wspólnie z lekarzami z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego będą wykonywać badania i konsultować pacjentów w ramach kampanii społecznej w sobotę (9 września) na Stadionie Olimpijskim przy ul. Paderewskiego 35.
  Spis bezpłatnych konsultacji oraz szczegóły akcji poniżej. Zapraszamy!

  Czytaj Więcej o: UWAGA! ZAPRASZAMY NA KOLEJNĄ PORCJĘ BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH
 • NASI NEUROLODZY PODALI KOLEJNEMU NOWORODKOWI LEK NA SMA wyróżnione

  Nasz mały pacjent trafił na Oddział Neurologii Dziecięcej na początku sierpnia. To już drugie dziecko, które w naszym szpitalu otrzymało terapię genową – preparat Zolgensma – najdroższy lek stosowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA).
  Po podaniu leku dziecko czuje się dobrze. Po całej procedurze zostało przewiezione na Oddział Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Gromkowskiego w celu obserwacji. Szybka diagnostyka i kwalifikacja do podania Zolgensma były możliwe dzięki programowi przesiewowemu w kierunku SMA.
  W Polsce nowy lek refundowany jest od września 2022 roku i wprowadzony dla dzieci do 6 miesiąca życia, u których zdiagnozowano SMA w badaniach przesiewowych. Zolgensma podana w okresie przedobjawowym jest w stanie zapobiec wystąpieniu objawów choroby w znakomitej większości przypadków.

  Czytaj Więcej o: NASI NEUROLODZY PODALI KOLEJNEMU NOWORODKOWI LEK NA SMA
 • UWAGA! Zapraszamy do udziału w programie skierowanym do absolwentów pielęgniarstwa. wyróżnione

  Program rozwoju zawodowego trwa 3 miesiące i jest dedykowany absolwentom, którzy stawiają „pierwsze kroki” w zawodzie pielęgniarki/ pielęgniarza. Celem programu jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania zadań w wybranym obszarze, zgodnie ze standardami obowiązującymi w naszym szpitalu.

  Co oferuje program:

  • możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego;

  • możliwość wizyty w oddziałach szpitalnych przed podjęciem pracy

  • wsparcie opiekuna podczas 3-miesięcznego programu;

  • szkolenia podczas programu;

  • możliwość ubiegania się o dofinansowanie podnoszenia kwalifikacji zawodowych;

  • stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę;

  • pracę w nowym obiekcie o wysokim standardzie;

  • pracę w zespole doświadczonych pielęgniarek i lekarzy oraz okazję do rozwoju w dynamicznym otoczeniu ;

  • konkurencyjne wynagrodzenie;

  • dofinansowanie z ZFŚS, m.in. karty MultiSport, wczasy pod gruszą;

  • przyjazną atmosferę w pracy.

  Do programu zapraszamy absolwentki/absolwentów studiów na kierunku pielęgniarstwo, którzy posiadają dyplom i aktualne prawo wykonywania zawodu oraz chcą rozwijać kompetencje zawodowe.

  Oferty (CV i list motywacyjny) zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych - prosimy składać za pomocą poniższego przycisku "Aplikuj" pod linkiem:

  http://szpital-marciniak.wroclaw.pl/bip/a,1430,program-rozwoju-zawodowego-dla-absolwentow-pielegniarstwa-2023

  Czytaj Więcej o: UWAGA! Zapraszamy do udziału w programie skierowanym do absolwentów pielęgniarstwa.
 • Nowa poradnia dla chorych na Parkinsona wyróżnione

  W ramach Poradni Neurologicznej konsultujemy pacjentów na wszystkich etapach choroby Parkinsona oraz zajmujemy się kwalifikacją do leczenia jej zaawansowanej postaci. Oddział Neurologii dysponuje także możliwością zastosowania terapii infuzyjnych w ramach programu lekowego.

  Choroba Parkinsona należy dziś do najczęstszych schorzeń zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego. Występuje nawet u 60-70 tys. osób w Polsce. Zwykle kojarzona jest z ogólnym spowolnieniem (bradykinezją), sztywnością mięśniową, drżeniem spoczynkowym oraz z zaburzeniami chodu i równowagi. Ponadto na obraz choroby składają się również tzw. zaburzenia pozaruchowe, do których zaliczamy m. in.: utratę węchu, zaburzenia snu, lęk, depresję, zaparcia, hipotonię oraz spadki ciśnienia tętniczego w pozycji stojącej.
  W zaawansowanym stadium Parkinson prowadzi do niepełnosprawności, która znacznie utrudnia pacjentom codzienne funkcjonowanie. Istotne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniej terapii.
  Najczęściej pierwsze objawy ruchowe występują u pacjentów po 50 roku życia, niemniej choroba może pojawić się także u osób młodszych. - Aktualnie nie istnieje leczenie przyczynowe, a choroba ma charakter postępujący. Jednak właściwe postawienie rozpoznania pozwala na podjęcie u chorego skutecznej objawowej farmakoterapii, pozwalającej przez stosunkowo długi czas utrzymać sprawność – tłumaczy lek. Mirosław Brodowski, specjalista neurolog z Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym. – Potem, gdy odpowiedź na doustne leczenie farmakologiczne może stać się coraz bardziej nieprzewidywalna, pojawiają się tzw. fluktuacje ruchowe i dyskinezy (ruchy mimowolne). Należy wówczas rozważyć możliwość zastosowania tzw. zaawansowanych metod leczenia: głębokiej stymulacji mózgu (DBS) lub terapii infuzyjnych – dodaje neurolog.
  Terapie infuzyjne polegają na podskórnym podawaniu wlewu apomorfiny oraz dojelitowego wlewu leków – lewodopy z karbidową.
  Leczenie chorych na każdym etapie trwania choroby oraz kwalifikacja do w/w metod leczenia zaawansowanej choroby odbywa się w nowej Poradni Leczenia Choroby Parkinsona w naszym szpitalu. Pacjentów konsultują specjaliści neurolodzy - lek. Łukasz Cieśla i lek. Mirosław Brodowski.
  Do Poradni Neurologicznej należy mieć skierowanie, które powinno zawierać kod G20 wg ICD-10 (choroba Parkinsona) i ewentualnie adnotację „Poradnia Leczenia Choroby Parkinsona”. Pacjentów pierwszorazowych przyjmujemy w każdą środę w godz. 8:00 – 10:00.

  lek. Mirosław Brodowski, specjalista neurolog będzie konsultował pacjentów z chorobą Parkinsona

  Czytaj Więcej o: Nowa poradnia dla chorych na Parkinsona
 • Zawał, udar – jedna choroba wyróżnione

  Szpital im. Marciniaka oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego organizują akcję profilaktyczną, z której w miesiącach wakacyjnych będą mogli skorzystać mieszkańcy Dolnego Śląska.
  Pierwszy przystanek specjalnego busa, w którym przygotowano gabinety lekarskie jest w Centrum Handlowym Aleja Bielany już 15 lipca od godz. 12:00 do 16:00.
  Akcja profilaktyczna to część kampanii społecznej realizowanej przez szpital im. Marciniaka – „Zawał, udar – jedna choroba”, która dotyczy redukcji ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. W ramach akcji będzie można wykonać USG serca oraz tętnic szyjnych w kierunku wykrywania przedwczesnej miażdżycy. Będzie można również ocenić swój wiek naczyniowy i wiek serca, w myśl zasady: „Człowiek jest tak stary, jak jego naczynia”, na podstawie indywidualnych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. W trakcie konsultacji lekarskiej będzie można dowiedzieć się, jak zmienić swój tryb życia i nawyki, aby zredukować ryzyko zachorowania na choroby naczyń mózgowych i wieńcowych ze szczególnym uwzględnieniem zawału serca i udaru. Konsultacji udzielą specjaliści z Oddziału Kardiologii i Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym.
  Z kolei lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy Kamieńskiego przeprowadzą badania USG piersi. Będzie można także nauczyć się samobadania piersi oraz samobadania jąder przy wykorzystaniu fantomów i trenażerów. Badania te są częścią projektu dotyczącego profilaktyki raka piersi, raka jądra i czerniaka „Czy ten Pan i Pani są poinformowani?”, który realizuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny.

  Letnia akcja profilaktyczna obu szpitali realizowana jest z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Kolejny przystanek busa z gabinetami lekarskimi planowany jest na 22 lipca (sobota) przy Zalewie Mietkowskim.
   

   

   

  Czytaj Więcej o: Zawał, udar – jedna choroba
 • UWAGA! Nowy program lekowy dla pacjentów z chorobami neurologicznymi wyróżnione

  Oddział Neurologii rozpoczyna nowy program lekowy dla pacjentów z rzadką chorobą z grupy demielinizacyjnych (NMO). Pierwsze objawy schorzenia występują najczęściej około 40 roku życia i zwykle atakują kobiety.

  NMO to choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym, która objawia się ciężkim zapaleniem nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego.
  Ewa Horoch, neurolog, lekarz kierujący Oddziałem Neurologii z Pododdziałem Udarowym: - Jest to choroba rzadka, ale niestety może wystąpić u osób w różnym wieku. Przebieg pierwszych objawów jest raczej ciężki. NMO objawia się zapaleniem nerwów wzrokowych, a co za tym idzie z zaburzeniami widzenia, zapaleniem rdzenia kręgowego, niedowładami kończyn dolnych i dysfunkcjami ruchowymi – wyjaśnia neurolog. - Choroba na początku była mylona ze stwardnieniem rozsianym, dlatego tutaj konieczna jest dogłębna diagnostyka. Pacjentom wykonujemy rezonans głowy i sprawdzamy obecność przeciwciał przeciw akwaporynie 4.

  Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym wystartował z nowym programem lekowym dla pacjentów z NMO. Program o nazwie B138FM dotyczy nastolatków od 12 roku życia i osób dorosłych ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych oraz rdzenia kręgowego. Stosujemy lek (ENSPRYNG) – SATRALIZUMAB w monoterapii i leczeniu skojarzonym z immunosupresją.


  - Zapraszamy pacjentów po 12 roku życia, u których występują przeciwciała przeciwko akwaporynie 4 – dodaje neurolog Ewa Horoch. - Aktualnie kwalifikujemy pierwszych chorych. Jest to program ministerialny, dlatego trzeba przejść szczegółową kwalifikację i spełnić określone warunki. Terapia to światełko w tunelu dla osób z tym ciężkim rozpoznaniem.

  Programem dla osób z NMO zajmuje się lek. Tamara Niedźwiecka z Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym – tel. 71/306 46 14 (wtorek, środa, czwartek od 8:00 do 15:00).

  Zastosowanie leku jest rekomendowane przez Sekcje Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
  Szpital im. Marciniaka jest jednym z dwóch ośrodków prowadzących ten program na Dolnym Śląsku.

  Czytaj Więcej o: UWAGA! Nowy program lekowy dla pacjentów z chorobami neurologicznymi
 • ŚWIATOWI SPECJALIŚCI OD NOWOTWORÓW NEREK U DZIECI w „MARCINIAKU” wyróżnione

  Nasz szpital od dziś (20 czerwca) będzie gościł 120 lekarzy z całego świata – od Japonii i Argentyny po Europę i USA. Specjaliści zajmujący się leczeniem nowotworów nerek u dzieci spotkają się na sympozjum naukowym Międzynarodowego Towarzystwa Onkologii Dziecięcej (ang. SIOP).

  SIOP RTSG (ang. International Society of Pediatric Oncology, Renal Tumours Study Group) jest jedyną organizacją ogólnoświatową reprezentującą specjalistów z dziedziny nowotworów dziecięcych. Celem SIOP jest przede wszystkim zapewnienie najlepszej opieki i wyników leczenia dzieciom z chorobami nowotworowymi.
  Już po raz trzeci we Wrocławiu odbędzie się doroczne spotkanie naukowe SIOP RTSG. – Spodziewamy się ponad 120 uczestników! – zapowiada prof. Jan Godziński, chirurg dziecięcy, chirurg onkolog, szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka. – To są najlepsi lekarze zajmujący się leczeniem nowotworów nerek u dzieci. Będą u nas głównie specjaliści, którzy biorą udział w programie terapeutycznym „Umbrella”. Mamy przedstawicieli Japonii, USA, całej niemal Europy i Ameryki Południowej. Spotkanie podsumowuje dokonania ostatniego roku i przygotowuje nasze działania na następne lata. Ma to dla nas szczególne znaczenie, bo dotyczy nowotworu będącego klasycznym przykładem sukcesu ostatnich dekad czyli tzw. terapii skojarzonej – chirurgii, chemioterapii i radioterapii w warunkach ścisłej współpracy wielu ośrodków z różnych krajów.

  Jak zapewnia prof. Godziński – wyleczalność nerczaków (nowotwory dziecięce nerek) przekracza dziś około 80 proc. Jednak specjaliści mają nadzieję opracować terapie, które dadzą szansę pozostałym 20 proc. małych pacjentów.
  Spotkanie naukowe w szpitalu im. Marciniaka rozpocznie kurs chirurgii guzów nerek u dzieci oraz warsztaty histopatologów, którzy będą weryfikowali badania mikroskopowe z innych ośrodków. Wykładowcami będą najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie z Europy i USA: m.in. prof. Joerg Fuchs (Tuebingen, Niemcy), prof. Sabine Irtan (Paryż, Francja), prof. Andrew Davidoff (St. Jude, Memphis, USA), prof. Peter Ehrlich (Ann Arbor, USA), dr Kees van de Ven (Utrecht, Holandia), a także prof. Jan Godziński i dr Michał Wróbel, urolog z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej.
  W kolejnych dniach sympozjum (22 i 23 czerwca) w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej potoczą się główne obrady z udziałem interdyscyplinarnego grona międzynarodowych ekspertów oraz młodych, obiecujących badaczy zajmujących się chirurgią, chemioterapią, biologia molekularną, histopatologią, radioterapią i radiologią.
  W organizacji tegorocznego zjazdu Międzynarodowego Towarzystwa Onkologii Dziecięcej (SIOP RTSG) kluczową rolę odgrywa Oddział Chirurgii Dziecięcej, który należy do towarzystwa od wielu lat, a także działa w Europejskiej Sieci Referencyjnej dot. Nowotworów u Dzieci (ang. European Reference Network – Pediatric Cancer – ERN PaedCan). Rola sieci to pomoc mniej doświadczonym krajom i zagranicznym ośrodkom w leczeniu dzieci chorych na nowotwory. Oddział Chirurgii Dziecięcej szpitala im. Marciniaka w ramach sieci zajmuje się głównie leczeniem chirurgicznym najcięższych przypadków nerczaków. Przyjmujemy pacjentów z całej Polski, a nawet innych krajów UE.

  Czytaj Więcej o: ŚWIATOWI SPECJALIŚCI OD NOWOTWORÓW NEREK U DZIECI w „MARCINIAKU”
 • Zespół dziecka maltretowanego - reagujmy na niepokojące sygnały wyróżnione

  O tym, czym jest zespół dziecka maltretowanego i jak powinni reagować lekarze, którzy mają do czynienia z takimi pacjentami – opowiada prof. Jan Godziński, szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka w wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej.


  W głośnej medialnie sprawie 8-letniego Kamila z Częstochowy zawiódł cały system - instytucje wydają się zupełnie bezczynne, czy wręcz bezradne. Chłopiec od miesięcy był katowany przez ojczyma, miał złamania obu rąk i nogi, siniaki, ślady po oparzeniu papierosami. Zmarł na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach w wyniku rozległych, nieleczonych oparzeń różnych części ciała, które celowo spowodował ojczym dziecka.


  prof. Jan Godziński, chirurg dziecięcy, chirurg onkolog, szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej: - Śmierć 8-letniego Kamila to straszny przykład tragedii małego, niewinnego niczemu człowieka. Zawsze nasze obawy budzić powinno spostrzeżenie pourazowych obrażeń na różnym etapie gojenia, a to znaczy, że były one zadawane w różnym czasie. To jest niemal równoznaczne z procesem prowadzącym do tych obrażeń, trwającym dłuższy czas. Zatem możemy sądzić, że nie jest to wypadek, czy incydentalny kłopot z rówieśnikami lub jednorazowy kryzys rodzinny (co chociaż dalekie od akceptacji, winno być kwalifikowane zdecydowanie inaczej), raczej jest to realne prawdopodobieństwo rozciągniętego w czasie procesu katowania dziecka. Pamiętajmy jednak, że takie sugestie mogą mieć ogromne skutki prawne i życiowe. Na pewno aktywny sportowo 13-latek ma prawo mieć różne siniaki na podudziach po nieco zbyt ambitnej grze w meczach w różnym czasie. W takim przypadku siniaki nie powinny budzić naszych obaw, że jest bity. Bardzo ważny w takiej sytuacji – ważniejszy niż w innych dziedzinach medycyny - jest wnikliwy i życzliwy wywiad z pacjentem i jego opiekunami. Pamiętajmy, że nie jesteśmy sądem, my ratujemy poszkodowanych. A jeśli nasze działania wykroczą nieco w kierunku systemowo-populacyjnej profilaktyki, to tylko lepiej, bo możemy zapobiec tragedii.

  Zachęcamy do lektury całego wywiadu:
  https://gazetawroclawska.pl/zespol-dziecka-maltretowanego-prof-jan-godzinski-ze-szpitala-im-t-marciniaka-we-wroclawiu-nie-bagatelizujmy-ran-i-siniakow/ar/c14-17618389

  Czytaj Więcej o: Zespół dziecka maltretowanego - reagujmy na niepokojące sygnały