Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Aktualności

Artykuły

 • Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.

  Szanowni Państwo,

  Zbliżające się wakacje to okres, w którym do punktów krwiodawstwa zgłasza się mniej krwiodawców, niż w innych miesiącach. Tymczasem z powodu zwiększonego ruchu na drogach przybywa rannych, którym krew często ratuje życie. Dodatkowo w związku sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, zapotrzebowanie na krew jest ogromne, dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już po raz 31. organizuje akcję oddawania krwi. Zostanie ona przeprowadzona w najbliższą środę, 23 czerwca br. na parkingu przed siedzibą Urzędu przy Wybrzeżu J. Słowackiego 12-14, w godzinach 9:00-13:00. Krew będzie można oddać w specjalnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

  Zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie urzędowej akcji krwiodawczej wśród Pracownic i Pracowników. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, potrzebni są dawcy wszystkich grup krwi, a szczególnie: A Rh-, A Rh+, B Rh-, O Rh-, O Rh+ .

  Dzięki naszej akcji zapasy krwi w dolnośląskich szpitalach powiększą się! 

  Podczas akcji obowiązywać będą dodatkowe procedury wdrożone na czas epidemii koronawirusa, aby krwiodawcy byli w odpowiedni sposób chronieni.

  Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, po lekkostrawnym posiłku. Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu informuje równocześnie, że krew można oddawać nie tylko podczas takich akcji wyjazdowych jak ta planowana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ale także stacjonarnie w siedzibie i oddziałach RCKiK we Wrocławiu, Głogowie, Legnicy i Lubinie.

  Czytaj Więcej o: Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.
 • NOWA TERAPIA LEKOWA SZANSĄ DLA CHORYCH NA TWARDZINĘ UKŁADOWĄ wyróżnione

  Od listopada Oddział Reumatologii i Chorób Wewnętrznych w szpitalu im. Marciniaka prowadzi nowy program lekowy dla pacjentów z chorobą śródmiąższową płuc związaną z twardziną układową. Osoby zainteresowane przystąpieniem do programu mogą się zgłaszać do oddziału.

  Śródmiąższowa choroba płuc to poważna manifestacja twardziny układowej – rzadkiej i przewlekłej choroby autoimmunologicznej. Twardzina objawia się włóknieniem skóry i narządów wewnętrznych, które prowadzi do ich niewydolności. Choroba ta częściej dotyka kobiety, a szczyt zachorowań przypada na 30 do 50 roku życia. Liczba chorych na twardzinę układową w Polsce wzrasta w ostatnich latach (w 2018 roku było ich ponad 5 tysięcy). Około 40 proc. z nich to pacjenci z rozpoznaną chorobą śródmiąższową płuc. Czynnikiem złej prognozy jest postępujące włóknienie płuc. To właśnie do chorych z postępującym włóknieniem płuc w przebiegu twardziny układowej skierowany jest program terapeutyczny o nazwie B.135 „Leczenie nintendanibem choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową”.

  Dr n. med. Marta Skoczyńska, reumatolog z Oddziału Reumatologii i Chorób Wewnętrznych: - Jednym z głównych następstw klinicznych zaawansowanej choroby śródmiąższowej płuc jest duszność, która w znacznym stopniu ogranicza funkcjonowanie i jakość życia chorych – tłumaczy reumatolog. - Dostęp do tej terapii to duża szansa dla pacjentów, ponieważ lek skutecznie spowalnia proces włóknienia płuc i przyczynia się do utrzymania wydolności oddechowej.

  Program skierowany jest do osób dorosłych, z ustalonym rozpoznaniem twardziny układowej z wtórną chorobą śródmiąższową płuc, które spełniają kryteria określające stopień zaawansowania zmian płucnych, stwierdzonych w badaniach obrazowych lub/i czynnościowych płuc. Terapia polega na doustnym stosowaniu leku o nazwie nintendanib. W ramach programu lekowego przewidziane są badania kontrolne po miesiącu, trzech oraz sześciu miesiącach od rozpoczęcia leczenia, w celu oceny tolerancji i skuteczności terapii. Później – co pół roku.

  Nintendanib jest lekiem przełomowym z punktu widzenia hamowania postępu procesu włóknienia płuc i związanego z nim pogorszenia parametrów czynnościowych płuc w wybranych grupach chorych. Leczenie nintendanibem stanowi więc szansę na zachowanie sprawności i dobrej tolerancji wysiłku u pacjentów z postępującą śródmiąższową chorobą płuc związaną z twardziną układową.

  Jak można zgłosić się do programu?
  W celu zakwalifikowania się do nowego programu lekowego, niezbędna jest konsultacja lekarza specjalisty: reumatologa lub pulmonologa. - Chętni do udziału w terapii, mogą zgłosić się ze skierowaniem do naszego Oddziału Reumatologii i Chorób Wewnętrznych – mówi dr Skoczyńska. - Następnie w ustalonym terminie przeprowadzimy badania, aby określić, czy pacjent spełnia kryteria udziału w programie.

  Szpital im. Marciniaka jest jednym z trzech ośrodków na Dolnym Śląsku, które oferują pacjentom możliwość udziału w programie leczenia nintendanibem.

  Pacjentów zainteresowanych programem lekowym, prosimy o kontakt – nr tel. 71/306 47 65 (od 8 do 14:30)

  aczm

  Czytaj Więcej o: NOWA TERAPIA LEKOWA SZANSĄ DLA CHORYCH NA TWARDZINĘ UKŁADOWĄ
 • MAMY STATUETKĘ „INNOWATOR”2022 wyróżnione

  Miło nam poinformować, że Katarzyna Kapuścińska, dyrektor naczelna Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej otrzymała statuetkę w kategorii "INNOWATOR" podczas uroczystej gali Dolmed.Tech w Jakuszycach.
  Dolmed - Centrum Zdrowia, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A oraz Polana Jakuszycka – Dolnośląskie Centrum Sportu zorganizowały platformę wymiany wiedzy i doświadczenia specjalistów z branży technologii medycznych i zdrowia publicznego dla ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku.
  Podczas uroczystej gali zamykającej konferencję Dolmed.Tech – wyróżniono 7 szpitali z Dolnego Śląska w różnych kategoriach - m.in. DCOPiH we Wrocławiu oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

  Gratulujemy!

  Uroczysta Gala Dolmed Tech. Przedstawiciele wyróżnionych szpitali ze statuetkami.

  Czytaj Więcej o: MAMY STATUETKĘ „INNOWATOR”2022
 • INNOWACYJNY ZABIEG USUNIĘCIA GUZA NERKI wyróżnione

  Zespół urologów ze Szpitala im. Marciniaka wykonał oszczędzający zabieg usunięcia guza nerki z zastosowaniem śródoperacyjnego USG z kontrastem (CEUS). To wciąż innowacyjna metoda wymagająca zarówno umiejętności i doświadczenia samych lekarzy jak i odpowiedniego sprzętu diagnostycznego.

  - Zabieg się udał, a najważniejsze jest to, że dzięki nowoczesnej metodzie, młoda pacjentka zachowała nerkę – mówi dr Zenona Jabłońska, ordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w szpitalu im. Marciniaka.
  Czterdziestoletnia pacjentka zgłosiła się do Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej z podejrzeniem nowotworu nerki. Niestety zmiana była zlokalizowana wewnątrznerkowo, blisko głównych naczyń krwionośnych. Dodatkowo guz nie był wystarczająco widoczny w standardowych badaniach obrazowych. Kobiecie groziło całkowite usunięcie nerki. - Ze względu na młody wiek pacjentki i chęć zachowania narządu, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie operacji usunięcia samego guza – wyjaśnia dr Jabłońska. - Jednakże w tym przypadku wystąpiły trudności w uwidocznieniu i dokładnym zlokalizowaniu zmiany metodami standardowymi, dlatego jedyną szansą było zastosowanie śródoperacyjnego USG z podaniem kontrastu, tzw. CEUS*.

  Pacjentka po zabiegu czuje się dobrze. Została już wypisana do domu. Teraz czeka ją dalsze leczenie w zależności od wyniku badania histopatologicznego.

  *CEUS (z ang. contrast enhanced ultrasound) jest badaniem ultrasonograficznym, podczas którego zwykle dożylnie podaje się pacjentowi specjalny kontrast w celu uwidocznienia struktur narządowych, które są niewystarczająco widoczne lub scharakteryzowane w standardowym USG, a nawet innych badaniach obrazowych takich jak: tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny. Najczęściej CEUS wykorzystuje się w diagnostyce wątroby, w dalszej kolejności nerki, trzustki, protez naczyniowych aorty oraz inne narządów wewnętrznych.

  lek. Radosław Piszczek i lek. Arnold Karbowski, urolodzy z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej podczas zabiegu

  Czytaj Więcej o: INNOWACYJNY ZABIEG USUNIĘCIA GUZA NERKI
 • ZAPRASZAMY NA WEBINAR DLA LEKARZY RODZINNYCH wyróżnione

  Dostęp do spotkania online: https://zoom.us/j/92654149525
  Webinar organizujemy w ramach kampanii Serce Kobiety2, której głównym celem jest zwiększenie świadomości kobiet po menopauzie o zagrożeniu chorobami sercowo-naczyniowymi.
  O przebiegu chorób serca u pań, nieswoistych objawach i metodach postępowania opowie dr hab. Joanna Jaroch, prof. UMW, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologii.
  Dr Jaroch zajmuje się kardiologią kliniczną, a w szczególności nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca i wadami serca oraz echokardiografią, a także oceną sztywności tętnic.

  Czytaj Więcej o: ZAPRASZAMY NA WEBINAR DLA LEKARZY RODZINNYCH
 • NASI LEKARZE W FINALE PLEBISCYTU MEDYCZNEGO HIPOKRATES 2022! wyróżnione

  W środę odbyła się uroczysta Gala plebiscytu medycznego HIPOKRATES 2022 w Haston City Hotel we Wrocławiu. W głosowaniu organizowanym przez Gazetę Wrocławską - pacjenci mogli oddać głos na swoich ulubionych medyków w różnych kategoriach - m.in "Pediatry Roku", "Stomatologa Roku", "Chirurga Roku, czy "Pielęgniarki i Ratownika Roku". Można było również zagłosować na "Szpital Roku", czy "Przychodnię Roku". Patronat honorowy nad konkursem objął Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski, Dolnośląski Urząd Marszałkowski oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.
  Miło nam poinformować, że dwójka naszych lekarzy zdobyła pierwsze miejsca w swojej kategorii na Dolnym Śląsku. Tytuł "Kardiologa Roku" powędrował do dr n. med. Rafała Wyderki, kardiologa, hemodynamisty, szefa Pracowni Hemodynamiki - a "Ortopedą Roku" został dr n. med. Arkadiusz Janusz, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

  Wszystkim uczestnikom plebiscytu HIPOKRATES 2022 gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. A naszym pacjentom dziękujemy za zaangażowanie i oddane głosy!

  Czytaj Więcej o: NASI LEKARZE W FINALE PLEBISCYTU MEDYCZNEGO HIPOKRATES 2022!
 • NOWY APARAT DO ANGIOGRAFII* wyróżnione

  W Pracowni Hemodynamiki na Oddziale Kardiologii uruchomiliśmy w listopadzie nowoczesny aparat do angiografii.

  Urządzenie zostało uroczyście uruchomione w wyremontowanej Pracowni Hemodynamiki (na parterze szpitala). Inwestycję zrealizowano w ramach dotacji pn. „Poprawa bazy leczniczej” ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w wysokości prawie 4,5 mln zł.

  Oddział Kardiologii dysponuje teraz innowacyjnym systemem angiograficznym do wykonywania pełnej diagnostyki i zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej (np. koronarografii, angioplastyki naczyń wieńcowych, zabiegów strukturalnych) oraz chirurgii naczyniowej i neuroradiologii (np. trombektomii).
  Funkcje aparatu zapewniają skrócenie badań do minimum, ograniczenie zużycia środka kontrastowego oraz dawki promieniowania absorbowanej przez pacjenta i operatora. Innowacyjne rozwiązania umożliwiają lekarzowi szeroką analizę naczyń wieńcowych i innych struktur serca, także w niestandardowych projekcjach, co przyspiesza znacząco postawienie diagnozy i wykonanie zabiegu.

  dr Rafał Wyderka, kierownik Pracowni Hemodynamiki, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji Serca w szpitalu im. Marciniaka: - Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że nasza pracownia dysponuje obecnie jednym z najbardziej nowoczesnych angiografów dostępnych na rynku. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w aparacie przekładają się na szereg korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza wykonującego zabieg – zapewnia kardiolog. - Po pierwsze zwiększamy bezpieczeństwo samego zabiegu. Zarówno pacjent jak i personel medyczny obecny na sali, otrzymują zdecydowanie niższą dawkę promieniowania. Redukcja dawki może sięgać nawet 50%! Można również w istotny sposób zmniejszyć dawkę podawanego kontrastu i zminimalizować tym samym ryzyko pokontrastowego uszkodzenia nerek. Lekarz zyskuje bardzo nowoczesne narzędzie, z szeregiem zaawansowanych funkcji, dzięki czemu może wykonywać skomplikowane zabiegi w zdecydowanie krótszym czasie.

  Jak podkreśla Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – szpital im. Marciniaka jest ważnym ośrodkiem leczenia chorób kardiologicznych i w tym kierunku należy go rozwijać: - Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego też dostrzegamy potrzebę inwestowania w nowoczesny sprzęt do szybszej diagnostyki i zabiegów – zapewnia. - Zakupiony angiograf jest również bezpieczniejszy dla pacjentów i personelu, ponieważ pozwala na przeprowadzenie badań przy użyciu niniejszych dawek promieniowania.

  Unikalne funkcje nowego angiografu pozwalają na znaczące skrócenie czasu przebywania na sali zabiegowej, zwiększają bezpieczeństwo pacjenta i operatora nie tylko podczas zabiegów kardiologii interwencyjnej, ale także chirurgii naczyniowej i neuroradiologii.

  WARTO WIEDZIEĆ
  Pracownia Hemodynamiki w szpitalu im. Marciniaka wykonuje rocznie ponad 1600 zabiegów koronarografii, ponad 800 angioplastyk naczyń wieńcowych i innych zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej, w tym strukturalnych.

  *ANGIOGRAFIA: Jest to technika obrazowania medycznego wykorzystywana do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała. Angiografia dotyczy przede wszystkim tętnic, żył i komór serca. Standardową metodą przeprowadzenia badania jest wstrzyknięcie pacjentowi nieprzepuszczalnego dla promieni RTG środka kontrastowego, a następnie przeprowadzenie obrazowania przy użyciu technik opartych o promieniowanie rentgenowskie takich jak fluoroskopia.

  Czytaj Więcej o: NOWY APARAT DO ANGIOGRAFII*
 • NOWY ZESPÓŁ SOR-u wyróżnione

  Miło nam poinformować, że mgr Michał Dominiczak został właśnie nowym pielęgniarzem oddziałowym w naszym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
  Od 2021 roku SOR ma także nową szefową - lek. Joannę Tlałkę (lekarz kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym).

  Oboje mają duże doświadczenie zawodowe - Joanna Tlałka zaczynała pracę jako lekarz w 2009 roku w wielospecjalistycznym szpitalu w Zgorzelcu, od 2015 jest specjalistką medycyny ratunkowej. Michał Dominiczak 15 lat pracował jako ratownik medyczny. W zespole naszego SOR-u jest od 2017 roku. Michał Dominiczak jest specjalistą pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

  Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne wyzwania!

  lek. Joanna Tlałka, lekarz kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym

  mgr Michał Dominiczak, pielęgniarz oddziałowy

  Czytaj Więcej o: NOWY ZESPÓŁ SOR-u
 • AKCJA MOVEMBER wyróżnione

  Mężczyźni nie lubią się badać

  Listopad jest miesiącem profilaktyki nowotworów męskich – raka gruczołu krokowego i raka jądra.
  W tym okresie na całym świecie prowadzone są kampanie społeczne pod wspólnym hasłem „MOVEMBER”, które mają na celu uświadamianie panom, jak ważna jest czujność onkologiczna i obserwowanie własnego ciała. Mężczyźni nie lubią się badać. Tymczasem im szybciej zdiagnozowana choroba, tym większe szanse na całkowite wyleczenie – zapewnia dr Zenona Jabłońska, szefowa Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w szpitalu im. Marciniaka.

  Zwróć uwagę na takie objawy, jak:

  • wyczuwalny guzek/zgrubienie w obrębie jądra
  • powiększenie jednego z jąder
  • pobolewanie w obrębie jąder
  • zaczerwienienie skóry moszny

  Pani doktor, mężczyźni podobno nie lubią się badać, bagatelizują objawy, wypierają fakt, że mogą być chorzy. Tymczasem rak jądra daje całkiem niezłe rokowania, jeśli zostanie w odpowiednim momencie zdiagnozowany?

  Dr n. med. Zenona Jabłońska, urolog: - To prawda. Tym bardziej, że ten typ choroby może być traktowany jako wstydliwy problem....Rak jądra na początku może nie dawać żadnych objawów. W późniejszej fazie choroby te objawy także nie muszą być standardowe. Rak jądra dotyczy najczęściej bardzo młodych mężczyzn i to w szczególności oni powinni zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące zmiany, które się pojawiają. Występuje najczęściej u osób w wieku od 20 do 45 roku życia. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli zaobserwujemy, że jedno z jąder się powiększyło lub wyczuwamy pod palcami zgrubienie lub guzek. Rzadziej może wystąpić pobolewanie w obrębie jąder, ale to nie jest charakterystyczny symptom.

  Na czym polega profilaktyka raka jądra?
  - Głównie na obserwowaniu własnego ciała i samobadaniu np. w czasie kąpieli, kiedy jesteśmy rozluźnieni. Świadomość, że istnieje takie zagrożenie jest podstawą. Najlepsze efekty leczenia raka jądra – podobnie, jak w przypadku większości chorób – osiągamy, jeśli wychwycimy chorobę we wczesnym stadium. Trzeba również pamiętać o czynnikach ryzyka, np. obciążeniu genetycznym chorobami nowotworowymi, czy niezstąpieniu jądra w dzieciństwie.

  Jakie są metody diagnostyki?
  - Najpierw badanie fizykalne, palpacyjne. Wykonujemy oczywiście USG oraz USG z dopplerem, potem kierujemy pacjenta na badanie markerów nowotworowych we krwi. W dalszym etapie diagnostyki wykonujemy tomografię jamy brzusznej i miednicy małej, rezonans magnetyczny. Na podstawie wykonanych badań, kierujemy pacjenta na zabieg operacyjny, a w przypadku wątpliwości diagnostycznych pobieramy dodatkowo wycinek do badania histopatologicznego. Postępowanie jest indywidualne, to wszystko zależy od przypadku.

  Na jakie leczenie może liczyć pacjent?
  We wczesnym stadium choroby wystarczy sam zabieg operacyjny, w przypadkach bardziej zaawansowanych leczenie musi być uzupełnione chemioterapią lub radioterapią. Najczęściej usuwa się jądro, w którym jest zmiana nowotworowa. Przed rozpoczęciem terapii, proponujemy pacjentowi zabezpieczenie nasienia w banku spermy, jeśli wyrazi taką wolę. Skutki leczenia mogą bowiem wpływać negatywnie na płodność. Istotne jest to, żeby zgłosić się do lekarza w odpowiednim momencie i nie bagatelizować niepokojących objawów. Na szczęście część młodych pacjentów przypadkowo odkrywa, że mają guz, np. zgłaszają się do nas po uderzeniu, które spowodowało ból. W trakcie badań okazuje się, że mają zmianę nowotworową.

  Opracowanie: Agnieszka Czajkowska-Masternak

  dr n. med. Zenona Jabłońska, lekarz kierujący Oddziałem Urologii i Onkologii Urologicznej w szpitalu im. Marciniaka

  Czytaj Więcej o: AKCJA MOVEMBER
 • KAMPANIA SKIEROWANA DO RODZICÓW I NAUCZYCIELI – „Bądź czujny, internet wciąga!” wyróżnione

  Żyjemy w symbiozie z nowymi technologami. Nie tylko my dorośli, ale przede wszystkim nasze dzieci korzystają namiętnie ze smartfonów, komputerów, tabletów, konsoli do gier. I już chyba wszyscy wiemy, że można z tym przesadzić. Jeśli zauważyłeś niepokojące zachowania u swojego dziecka związane np. z grami komputerowymi lub używaniem telefonu – wypełnij ankietę i sprawdź, jak bezpiecznie korzystać z internetu oraz jak wprowadzić w domu dobre praktyki.
  Ankietę przygotowano w ramach kampanii skierowanej do rodziców i nauczycieli. Kampanię realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Ambasadorkami akcji są psycholożki: dr Magdalena Rowicka i dr Aleksandra Piotrowska.
  Poniżej link do ankiety wraz z informacją zwrotną o ryzyku problemowego używania urządzeń cyfrowych przez dziecko:

  https://plus.gazetawroclawska.pl/badz-czujny-internet-wciaga-wypelnij-ankiete-i-sprawdz-czy-twoje-dziecko-bezpiecznie-korzysta-z-internetu/ar/c14-16947657

   

  Czytaj Więcej o: KAMPANIA SKIEROWANA DO RODZICÓW I NAUCZYCIELI – „Bądź czujny, internet wciąga!”