Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

PROF. JAN GODZIŃSKI PRELEGENTEM NA ZJEŹDZIE CHIRURGÓW DZIECIĘCYCH W USA

Szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej naszego szpitala był prelegentem konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych (APSA). W mieście Phoenix w Arizonie odbył się właśnie coroczny zjazd chirurgów dziecięcych – tym razem połączony z kongresem Międzynarodowego Towarzystwa Dziecięcej Chirurgii Onkologicznej (IPSO). Prelegentem podczas wydarzenia był prof. Jan Godziński, chirurg dziecięcy i chirurg onkolog.
Tematem wiodącym spotkania specjalistów były różnice w postępowaniu chirurgicznym w przypadkach nowotworów dziecięcych po obu stronach Atlantyku oraz argumenty za wybranymi sposobami postępowania.
Nasz ekspert mówił m.in. o "chirurgii nowotworów nerek po wstępnej chemioterapii, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych i obniża stadia kliniczne".

Prof. Jan Godziński: - Takie postępowanie kliniczne umożliwia zaoszczędzenie nerki nawet u 15 proc. pacjentów – wyjaśnia szef Oddziału Chirurgii Dziecięcej w szpitalu im. Marciniaka. - Odebrałem dużo pozytywnych komentarzy ze ze strony Amerykanów z deklaracją chęci bezpośredniej współpracy naukowej i klinicznej – dodaje.

Warto przypomnieć, że nasz szpital jest ośrodkiem referencyjnym ERN (Europejska Sieć Referencyjna) w dziedzinie onkologii dziecięcej – ang. ERN PaedCan. i jednocześnie ściśle współpracuje z międzynarodowym programem leczenia guzów nerek u dzieci (ang. SIOP-RTSG ). Prof. Godziński jest przewodniczącym komitetu chirurgicznego w tych badaniach. Jesteśmy zaledwie jednym z kilku ośrodków w Polsce, które zajmują się nowotworami pediatrycznymi.
Oddział prowadzony przez prof. Godzińskiego operuje dzieci z całej Polski, a nawet z innych krajów europejskich. Rocznie to około 200-400 pacjentów. Chodzi głównie o dzieci ze skomplikowanymi guzami nerek.
Idea Europejskiej Sieci Referencyjnej jest taka, żeby mali pacjenci z rzadkimi i trudnymi przypadkami nowotworów byli konsultowani i jeśli jest taka potrzeba operowani i leczeni w ośrodkach z dużym doświadczeniem. Sieć ERN PaedCan ma zapewnić najlepsze możliwe leczenie dzieciom z nowotworami w państwach UE niezależnie od tego, w jakiej części Europy mieszkają.