Sukces interdyscyplinarnego zespołu lekarzy: operacja raka trzustki
18 października 2024
Chirurdzy onkolodzy i chirurdzy naczyniowi pod kierownictwem dr Jacka Racia wykonali jeden z najbardziej skomplikowanych i największych zabiegów raka głowy trzustki u 60-letniej pacjentki.
Zespół chirurgii onkologicznej naszego szpitala wykonał w październiku pankreatoduodenektomia, inaczej nazywaną operacją Whipple'a. – Jest to jeden z najbardziej wymagających i obszernych zabiegów z zakresu chirurgii jamy brzusznej – mówi dr Jacek Rać, lekarz kierujący Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w szpitalu im. Marciniaka. – Zabieg u pacjentki składał się z dwóch etapów: resekcji guza i etapu rekonstrukcyjnego.
Operacja dotyczyła raka głowy trzustki. Pacjentka została zakwalifikowana do zabiegu po zakończeniu chemioterapii, która miała zmniejszyć miejscowe zaawansowanie guza. – Zabieg polegał na wycięciu głowy trzustki z guzem, dwunastnicy, fragmentu żołądka, pierwszej pętli jelita cienkiego, dystalnej części przewodu żółciowego oraz pęcherzyka żółciowego – tłumaczy dr Rać.
- Niekiedy podczas takiej obszernej operacji, zachodzi potrzeba wycięcia struktur żylnych, dlatego przy wspomnianym zabiegu towarzyszył nam chirurg naczyniowy.
Kolejny etap - rekonstrukcyjny polega na wykonaniu co najmniej 3 zespoleń: połączenia pętli jelita cienkiego z trzustką (zespolenie trzustkowo-jelitowe), z drogami żółciowymi (tzw. zespolenie przewodowo-jelitowe) oraz zespolenie żołądkowo-jelitowe. Dodatkowo wykonano zespolenie żyły krezkowej górnej.
Jest to kolejny tak skomplikowany zabieg z zakresu chirurgii przewodu pokarmowego, który wykonał zespół chirurgów onkologów w naszym szpitalu.
Pacjentka po zabiegu czuje się dobrze i została już wypisana do domu. Jej dalsze leczenie będzie kontynuowane we współpracy z specjalistami endokrynologami z Oddziału Endokrynologii , Diabetologii i Chorób Wewnętrznych.
Gratulujemy całemu zespołowi!
dr n. med. Jacek Rać, chirurg onkolog