Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

UWAGA! Nowy program lekowy dla pacjentów z chorobami neurologicznymi

Oddział Neurologii rozpoczyna nowy program lekowy dla pacjentów z rzadką chorobą z grupy demielinizacyjnych (NMO). Pierwsze objawy schorzenia występują najczęściej około 40 roku życia i zwykle atakują kobiety.

NMO to choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym, która objawia się ciężkim zapaleniem nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego.
Ewa Horoch, neurolog, lekarz kierujący Oddziałem Neurologii z Pododdziałem Udarowym: - Jest to choroba rzadka, ale niestety może wystąpić u osób w różnym wieku. Przebieg pierwszych objawów jest raczej ciężki. NMO objawia się zapaleniem nerwów wzrokowych, a co za tym idzie z zaburzeniami widzenia, zapaleniem rdzenia kręgowego, niedowładami kończyn dolnych i dysfunkcjami ruchowymi – wyjaśnia neurolog. - Choroba na początku była mylona ze stwardnieniem rozsianym, dlatego tutaj konieczna jest dogłębna diagnostyka. Pacjentom wykonujemy rezonans głowy i sprawdzamy obecność przeciwciał przeciw akwaporynie 4.

Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym wystartował z nowym programem lekowym dla pacjentów z NMO. Program o nazwie B138FM dotyczy nastolatków od 12 roku życia i osób dorosłych ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych oraz rdzenia kręgowego. Stosujemy lek (ENSPRYNG) – SATRALIZUMAB w monoterapii i leczeniu skojarzonym z immunosupresją.


- Zapraszamy pacjentów po 12 roku życia, u których występują przeciwciała przeciwko akwaporynie 4 – dodaje neurolog Ewa Horoch. - Aktualnie kwalifikujemy pierwszych chorych. Jest to program ministerialny, dlatego trzeba przejść szczegółową kwalifikację i spełnić określone warunki. Terapia to światełko w tunelu dla osób z tym ciężkim rozpoznaniem.

Programem dla osób z NMO zajmuje się lek. Tamara Niedźwiecka z Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym – tel. 71/306 46 14 (wtorek, środa, czwartek od 8:00 do 15:00).

Zastosowanie leku jest rekomendowane przez Sekcje Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Szpital im. Marciniaka jest jednym z dwóch ośrodków prowadzących ten program na Dolnym Śląsku.