ODDZIAŁ NEUROLOGII DZIECIĘCEJ
KADRA
LEKARZ KIERUJĄCY ODDZIAŁEM
dr n. med. Dorota Cichosz
ZASTĘPCA LEKARZA KIERUJĄCEGO ODDZIAŁEM
lek. Tomasz Marczyk
PIELĘGNIARKA ODDZIAŁOWA
mgr Marzenna Wilczyńska
KONTAKT
Sekretariat – tel. 71/306 44 86
Pielęgniarka oddziałowa – tel. 71/306 44 93
Dyżurka lekarska – tel. 71/ 306 44 94, 71/306 44 95, 71/306 44 90, 71/ 306 45 02
Dyżurka pielęgniarska – tel. 71/ 306 44 99
Lekarz dyżurny – tel. 71/306 45 01
Oddział posiada 25 łóżek.
DZIAŁALNOŚĆ
Oddział zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem:
• padaczek wieku rozwojowego
• encefalopatii padaczkowych;
• chorób skórno-nerwowych (fakomatoz)
• chorób demielinizacyjnych i autoimmunologicznych OUN;
• zapaleń mózgu i rdzenia kręgowego
• zaburzeń neurorozwojowych, opóźnienia rozwoju psychoruchowego;
• mózgowego porażenia dziecięcego;
• wrodzonych i nabytych chorób nerwowo-mięśniowych w tym szczególnie SMA i DMD
• zespołów neurometabolicznych, chorób spichrzeniowych i zwyrodnieniowych OUN
• diagnostyką i wstępnym leczeniem pacjentów z guzami mózgu i rdzenia kręgowego
PROGRAMY LEKOWE:
Prowadzimy programy lekowe w ramach NFZ:
• leczenie stwardnienia rozsianego (w ramach programu stosowane są wszystkie dostępne obecnie w Polsce leki modyfikujące przebieg SM u dzieci)
• leczenie przetoczeniami immunoglobulin w chorobach neurologicznych
• leczenie chorych z dystrofią mięśniową Duchenne’a
• leczenie chorych na rdzeniowy zanik mięśni (w ramach programu stosowane są wszystkie dostępne obecnie w Polsce leki modyfikujące przebieg SMA u dzieci, w tym nusinersen, risdiplam i terapia genowa)
• leczenie spastyczności w mózgowym porażeniu dziecięcym toksyną botulinową (w tym ostrzykiwanie toksyna botulinową w sedacji)
• leczenie kannabidiolem pacjentów z zespołem Lennoxa-Gastauta lub z zespołem Dravet oraz stwardnieniem guzowatym
WSPÓŁPRACA:
Ponadto nasz oddział prowadzi leczenie dietą ketogenną pacjentów z padaczką lekooporną oraz, we współpracy z tutejszym Oddziałem Neurochirurgii, otacza opieką pacjentów z wszczepionym stymulatorem nerwu błędnego,jak również prowadzi wstępną kwalifikację do leczenia zabiegowego padaczek lekoopornych.
Oddział prowadzi diagnostykę różnicową chorób mózgu, rdzenia kręgowego i obwodowego układu nerwowego z wykorzystaniem badań neuroobrazowych, w tym badań wykonywanych w sedacji (rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, spektroskopii MR, angiografii klasycznej, perfuzji MR i TK), elektrofizjologicznych (ENG, EMG, próby tężyczkowe i miasteniczne), neurogenetycznych, neurometabolicznych i neuroimmunologicznych.
Ostatnie lata to systematyczny wzrost zastosowań w neurologii dziecięcej badań genetycznych opartych o metody sekwencjonowania nowej generacji (NGS, paneli chorób neurometabolicznych, padaczek noworodkowych i niemowlęcych oraz chorób mitochondrialnych), w tym badań całoeksomowych i całogenomowych. W zakresie diagnostyki dzieci do ukończenia 12 miesiąca życia , oddział współpracuje z Uniwersyteckim Centrum Chorób Rzadkich przy Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu oraz bierze udział w programie opieki perinatalnej UM we Wrocławiu („Program polityki zdrowotnej w zakresie wczesnego wykrywania wad rozwojowych u noworodków i niemowląt – poprawa opieki perinatalnej na terenie Województwa Dolnośląskiego”).
Ponadto konsultujemy neurologicznie pacjentów hospitalizowanych w innych oddziałach szpitala – chirurgii dziecięcej, neurochirurgii, intensywnej terapii dzieci i SOR.
PORADNIA
Codziennie konsultujemy także pacjentów w Poradni Neurologicznej dla Dzieci.
Rejestracja pod ogólnym nr tel. 71/306 44 19
rejestracja@szpital-marciniak.wroclaw.pl
DYDAKTYKA:
Prowadzimy szkolenia specjalizacyjne w dziedzinie neurologii dziecięcej, a także działalność dydaktyczną w ramach staży specjalizacyjnych (w ramach specjalizacji z pediatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży, neurologii dorosłych) i podyplomowych.
POBYT DZIECKA NA ODDZIALE NEUROLOGII DZIECIĘCEJ
Prosimy Rodziców dzieci przyjmowanych do Oddziału Neurologii Dziecięcej o zapoznanie się z poniższymi informacjami, które ułatwią naszym małym Pacjentom pobyt na naszym Oddziale.
CO NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ?
- dokumentację medyczną dziecka (karty informacyjne z poprzednich hospitalizacji, konsultacje specjalistyczne, wyniki badań, dokumentację radiologiczną);
- książeczkę zdrowia dziecka;
- zażywane na stałe leki na inne – nieneurologiczne schorzenia;
- dokumenty do ewentualnego zwolnienia lekarskiego dla Opiekuna;
- piżamkę i zapasowe ubranko dzienne;
- sztućce i naczynia (talerzyk, miseczka, kubek) – w oddziałach znajdują się pomieszczenia pełniące funkcje kuchenek oddziałowych. Podczas korzystania z urządzeń kuchennych pacjenci zobowiązani są do posiadania własnych naczyń oraz środków niezbędnych do utrzymania ich w czystości;
- środki kosmetyczne (środki do mycia, szczoteczka do zębów i pasta, grzebień, ręcznik);
- ukochaną zabawkę (zabawka powinna być bezpieczna i łatwa do mycia);
- książki szkolne (w przypadku planowego długiego pobytu);
W przypadku planowego przyjęcia z koniecznością wykonania badań radiologicznych w znieczuleniu ogólnym, należy zabrać ze sobą aktualne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do znieczulenia (od kardiologa w przypadku chorób serca, od endokrynologa w przypadku schorzeń endokrynologicznych).
Jeżeli dziecko ma założoną zastawkę, zespolenie kostne lub naczyniowe oraz aparat ortodontyczny, konieczna jest informacja od neurochirurga, chirurga lub ortodonty o rodzaju zastosowanego materiału i braku przeciwwskazań do zastosowania rezonansu magnetycznego.
POBYT OPIEKUNA PRZY DZIECKU
- W trosce o zmniejszenie stresu szpitalnego, z dzieckiem w Oddziale przez cały czas pobytu może pozostawać jedna osoba (Mama, Tato lub Opiekun).
- Opiekun prawny powinien mieć ze sobą dowód potwierdzający.
- W oddziałach dziecięcych znajdują się łóżka rozkładane, przeznaczone dla rodziców / opiekunów pacjentów małoletnich. Szpital nie zapewnia pościeli dla tychże łóżek.
- Opiekun nie może spać z dzieckiem w jednym łóżku.
WÓZKI
- Na Oddział nie można wjeżdżać z wózkiem głębokim, ani spacerowym; wózek powinien być pozostawiony w wózkowni.
- Dopuszczalne jest posiadanie w oddziale wózka inwalidzkiego dziecka.
POZOSTAŁE ZASADY
- Pierwszy posiłek po przyjęciu dziecko otrzymuje wieczorem. Prosimy o zabranie posiłku na godziny popołudniowe w pierwszym dniu pobytu.
- Przy przyjęciu dziecko nie musi być na czczo.
- Szpital nie realizuje przerw w hospitalizacji dziecka (tzw. przepustek).
- Sugerowane godziny odwiedzin na oddziałach dziecięcych to 14:00 – 17:00. Ze względów bezpieczeństwa naszych pacjentów, prosimy o ograniczanie ilości osób odwiedzających do dwóch osób.
- Spacery poza oddziałem, ale tylko nas terenie należącym do szpitala, możliwe są po godz. 15:00 za zgodą lekarza prowadzącego i zawiadomieniu pielęgniarki dyżurnej.